Aktualności: Kultura

Porozmawiali po partnersku

28 czerwca 2024

Od 1992 roku miastem partnerskim Stargardu jest niemiecki Stralsund. Prezydent Rafał Zając i jego zastępca Ewa Sowa ze współpracownikami udali się z wizytą za naszą zachodnią granicę, żeby porozmawiać m.in. o kolejnych odsłonach Międzynarodowych Dni Hanzy. Stargard będzie gospodarzem tego wielkiego wydarzenia już w 2026 roku, a Stralsund – w 2028.

Uczestnicy spotkania mieli okazję omówić aktualną sytuację w obu miastach w różnych obszarach życia. Rozmawiano o turystyce, gospodarce, edukacji, polityce społecznej i kulturze. Stralsund to miasto nadbałtyckie, w którym mieszka około 60 000 ludzi. W 2002 roku jego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Delegacja ze Stargardu obejrzała urokliwe Stare Miasto i imponujące nabrzeże. Zastosowane na nim nowoczesne rozwiązania zwiększające ruch turystyczny i służące okolicznym mieszkańcom mogą być dla nas dobrą inspiracją przy planowanej przebudowie otoczenia Jeziora Miedwie.

Od wielu lat Stargard i Stralsund współpracują na płaszczyźnie kulturalnej. Szkoły muzyczne z obu miast realizują razem ciekawe projekty dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania z naszym parterem omawiano również kwestię następnych wspólnych działań związanych z muzyczną edukacją. Kolejnym ważnym tematem były zbliżające się Międzynarodowe Dni Hanzy. Zarówno Stargard, jak i Stralsund są miastami hanzeatyckimi. Już za 2 lata ta duża impreza odbędzie się u nas. To świetna okazja do zacieśnienia partnerskiej współpracy i zrealizowania zupełnie nowych projektów integrujących lokalne społeczności z Polski i Niemiec.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Sylwia Wieleba