Aktualności: Kultura

Poznaj historię pionierów

11 maja 2021

Przed nami Dzień Pionierów Stargardu. W środę (12.05.) będzie się działo – sportowo, literacko i historycznie. Cały czas można zapisać się do 5. Biegu Forsycji. Muzeum Archeologiczno-Historyczne szykuje ciekawostki o naszych pionierach, a Książnica Stargardzka przygotowała biuletyny, które pojawią się w różnych częściach miasta.

O 12:00 w Parku Chrobrego zaplanowano otwarcie wystawy Wieści z „Wieści”. W tym samym miejscu dwie godziny później – o 14:00 rozpocznie się dziennikarska gra miejska „Wieści i plotki stargardzkie”. Uczestnicy wcielą się w role reporterów z 1946 r. Ich zadaniem będzie zebranie materiałów i napisanie tekstu o pierwszych polskich mieszkańcach naszego miasta. Na najciekawsze propozycje czekają upominki od MAH. Nie trzeba zapisywać się wcześniej – wystarczy przyjść do Parku Chrobrego i dołączyć do zabawy. Szczegóły tutaj.

Spacerując po Stargardzie w środę (12.05.) warto uważnie się rozglądać. W różnych miejscach – m.in. na ławkach w parkach – będzie można znaleźć książki z biuletynami. Znajdą się w nich ciekawostki o pionierach, ale też o początkach biblioteki w naszym mieście i pierwszych zbiorach. Literackie propozycje przygotowała Książnica Stargardzka. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury wyjdzie na miasto z tytułową stroną „Wieści”, czyli pierwszej powojennej stargardzkiej gazety. Otrzymamy ją, spacerując między 15:30 a 16:30 wzdłuż ul. S. Czarnieckiego i ul. S. Wyszyńskiego.

Choć zostało niewiele czasu, można jeszcze dołączyć do 5. Biegu Forsycji. Na miejskim stadionie od 16:00 zaplanowano w sumie aż 5 startów. Pobiegną dzieci, młodzież i dorośli – na dystansach 400 m, 800 m i 5 km. Szczegóły są tutaj.