Aktualności: Działania społeczne

Prezydent przywitał nowy zespół

17 września 2020

Kolejna grupa zadba o szczególne potrzeby stargardzian. Zespół Doradczy ds. Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczął swoją działalność. Prezydent Rafał Zając od lat współpracuje z Młodzieżowym Zespołem Doradczym i Zespołem ds. Seniorów. Teraz dołączyły do nich osoby, którym bliski jest temat szeroko pojętej niepełnosprawności.

– Niezależnie od przepisów, które mówią o tym, że dostępność jest obowiązkiem, chcemy wdrażać jak najwięcej rozwiązań pomocnych dla osób z dysfunkcjami. Stargard już jest w tej kwestii wzorem dla innych miast – np. w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego. Stało się to możliwe dzięki wymianie doświadczeń i opinii z przedstawicielami różnych grup, a także działaniom podejmowanym przez organizacje. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Naszym celem strategicznym jest stworzenie takiego poziomu życia w Stargardzie, które będzie dawać możliwość rozwoju wszystkim mieszkańcom – mówi prezydent Rafał Zając.

W skład zespołu wchodzą:

 • Agnieszka Dróżdż – Stowarzyszenie Nauczycieli i Rodziców Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi w Stargardzie,
 • Krzysztof Górski – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa w Stargardzie,
 • Halina Gutowska – Prezes Stowarzyszenia Amazonek „Stokrotka” w Stargardzie,
 • Małgorzata Jabłońska – Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło w  Stargardzie,
 • Hanna Król – Stargardzkie Stowarzyszenie Chorych na SM,
 • Janina Majchrzak – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie,
 • Zbigniew Mycyk – Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Stargardzie,
 • Artur Puszkarek – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie,
 • Michał Różański – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa w Stargardzie,
 • Milena Szczurko – Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie,
 • Helena Ziomko – Szczecińskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona Koło Terenowe Stargard.

– Bywa, że bariery architektoniczne wcale nie są najtrudniejsze do pokonania dla osób z niepełnosprawnościami. Często zdarza się, że największe przeszkody są w nich samych. Zadbanie o ludzi, zbudowanie w nich pewności siebie i śmiałości jest równie ważne jak wprowadzenie konkretnych rozwiązań w mieście. Liczę na owocną współpracę z zespołem na wielu polach. Jestem przekonana, że dzięki Państwa otwartości i chęci do działania uda nam się wcielić w życie wiele dobrych pomysłów – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Współpraca z Zespołem ds. Osób z Niepełnosprawnościami pozwoli wprowadzać kolejne rozwiązania dla mieszkańców o szczególnych potrzebach. W Stargardzie jest coraz więcej takich udogodnień. Na placach zabaw pojawiają się specjalne urządzenia, z których bezpiecznie mogą korzystać dzieci z niepełnosprawnościami. Także podczas inwestycji drogowych ważny jest komfort wszystkich użytkowników. Z tego powodu np. krawężniki w wielu zatokach autobusowych i przy przejściach dla pieszych są obniżone. W całym mieście przybywa także miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcia: UM w Stargardzie