Aktualności: Kultura

Promienieją talentem

20 maja 2019

Pierwszy dzień tegorocznego ArtFestiwalu zakończył się wyjątkowym wydarzeniem. Dwoje stargardzian otrzymało odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienie odebrali Maria Cierocka i Ryszard Baloń. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań i wzruszeń.

– To wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Dziś uhonorowani zostali ci, którzy nie tylko sami posiadają ogromny talent, ale też rozbudzają go w innych. Maria Cierocka – świetna aktorka, niesamowity reżyser, człowiek inspirujący wielu ludzi. Ryszard Baloń – zdobywca laurów na całym świecie, rozsławiający nasze miasto. Dziękuję za codzienną pracę i gratuluję sukcesów. Jednocześnie życzę wam i wszystkim mieszkańcom, żeby wasz talent nadal promieniował na cały Stargard – mówi prezydent Rafał Zając.
Maria Cierocka to inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Jest autorką scenariuszy, reżyserką spektakli teatralnych, a także pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła m.in. cykliczny spektakl plenerowy „Misterium Męki Pańskiej”. Z jej inicjatywy powstała Stargardzka Jesień Teatralna. Projekty autorstwa Marii Cierockiej cieszyły się dużym zainteresowaniem stargardzian.

Ryszard Baloń specjalizuje się w tworzeniu ekslibrisów. Otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ekslibris. Jest twórcą „Galerii Ex Librisu” w Książnicy Stargardzkiej. Został laureatem nagrody głównej w Międzynarodowym konkursie „Primo Premio Ex libris Grafika Italiana” we Włoszech. Uczestniczy także w Art Festiwalu Stargard.

Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymują osoby, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Przyznawana jest na wniosek prezydenta miasta przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zdjęcia: Tadeusz Surma