Strona głównaWpisyDziałania społecznePrzemoc – zawsze jest wyjście

Aktualności: Działania społeczne

Przemoc – zawsze jest wyjście

30 września 2022

W niedzielę (2.10.) na całym świecie symbolicznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Jak co roku o tej porze przypominamy, że w Stargardzie można dostać szeroką pomoc. Trzeba pamiętać, że problem przemocy dotyczy różnych aspektów naszego życia. W razie potrzeby warto poszukać wsparcia dla siebie, ale również dla naszych bliskich.

Tutaj można zobaczyć interaktywny film o przemocy (dostępny również w języku ukraińskim). W zakładce posłuchaj historii przydatne informacje znajdą rodzice i opiekunowie. Z kolei młodzież i dzieci sami zdecydują jak potoczą się losy bohaterki filmu. Do wyboru są dwie ścieżki postępowania. W zależności od zaznaczonej opcji zmienia się bieg wydarzeń. To ciekawa forma przedstawienia prawdziwych problemów, z jakimi zmagają się młodzi ludzie.

W Stargardzie od lat działa kompletny system dla osób będących ofiarami agresji. Wsparcia udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Specjaliści zajmują się m.in. interwencjami w środowiskach zagrożonych przemocą, a także rozpowszechnianiem informacji o formach wsparcia. Monitorują również sytuację w rodzinach borykających się z takimi problemami. MOPS prowadzi też program terapeutyczny dla ofiar i sprawców przemocy. Na miejscu można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

W naszym mieście działa Centrum Socjalne Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19, tel. 91 578 08 43), które prowadzi gminny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia. Z kolei przy ul. Składowej 2A jest Regionalne Centrum Kryzysowe. Mogą się tam zgłosić wszyscy, którzy z jakiegoś powodu znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Na miejscu pracują psychologowie, terapeuci, pedagodzy i specjaliści w zakresie interwencji kryzysowej.

Osoby uwikłane w przemoc często nie wierzą, że mogą rozwiązać swoje problemy. Warto przekazywać dalej informacje o różnych formach wsparcia. Szczególnie ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli gdzie szukać pomocy. Przemoc przejawia się w wielu działaniach, które pozornie nie muszą budzić niepokoju wśród rodziców czy opiekunów. Szybkie rozpoznanie problemu pozwala uniknąć kolejnych trudności i nauczyć dziecko prawidłowych reakcji na różne formy agresji.