Aktualności: Kultura

Przyjdź na Dzień Pionierów

10 maja 2022

Wielkie święto w naszym mieście. 12.05. (czwartek) szósty raz obchodzimy Dzień Pionierów Stargardu – pierwszych mieszkańców, którzy przybyli tutaj po wojnie. To oni budowali od nowa administrację, gospodarkę, przemysł, handel, szkolnictwo, lecznictwo, opiekę społeczną, kulturę, sztukę i sport. Wszystkich tych ludzi będziemy wspominać radośnie na Rynku Staromiejskim. Na cały dzień przygotowano atrakcje dla stargardzian w każdym wieku.

Świętowanie rozpocznie się punktualnie w południe. Od samego początku scena będzie tętniła życiem. Pokazy latino i zumby zaprezentują instruktorzy Ośrodka Sportu i Rekreacji. O dobre nastroje zadbają też Chabry, Seniority, Big-Band z Domu Kultury Kolejarza, uczestnicy pracowni tanecznej w Stargardzkim Centrum Kultury, grupy De Facto i LAYLA, Szkoła Tańca Respect oraz Chór Cantore Gospel.

Sporo zaplanowano też dookoła sceny. Do zdobycia będą forsycje – kojarzone z Dniem Pionierów Stargardu. Cały czas ma się kręcić koło fortuny z zagadkami i nagrodami do wygrania. W namiocie Muzeum Archeologiczno-Historycznego każdy chętny dostanie mapę, na której będzie mógł zaznaczyć miejsca w Stargardzie ważne dla siebie i swojej rodziny. Również z punktu MAH na Rynku wystartuje rajd na orientację „Spacerem po Starogrodzie”. To doskonała okazja, żeby z mapą i zdobyczami XXI wieku ruszyć tropem starogrodzian z 1945 roku. Książnica Stargardzka także zorganizuje wiele atrakcji: m.in. występy teatrzyku Światowid, animacje dla dzieci po polsku i ukraińsku, a także wspólne tworzenie prac plastycznych i zakładek do książek oraz zabawy pacynkami. Kurierzy z Młodzieżowego Dom Kultury będą kolportować kserokopie oryginalnych „jedynek” stargardzkich „Wieści” – pierwszej powojennej prasy lokalnej. MDK zaprosi także do udziału w warsztatach grafiki z Ryszardem Baloniem.

O 14:00 na Rynku pojawi się możliwość wyrobienia lub przedłużenia ważności Stargardzkiej Karty Mieszkańca. Jej posiadacze mają wiele zniżek i udogodnień. Więcej piszemy o tym tutaj. W strefie EkoStargard na wyciągnięcie ręki będą informacje na temat dofinansowań na wymianę pieców i termomodernizację, badanie jakości powietrza i konkursy z nagrodami. Dwie godziny później – o 16:00 – wyruszy Bieg Forsycji. Najpierw na 400 i 800 m wystartują dzieci, a później dorośli biegacze na 5 km i miłośnicy nordic walking na 3 km. Więcej o tym tutaj. Wciąż można zapisywać się do udziału w tej aktywności, klikając tutaj. Uczestnicy zabawy posilą się pysznym, stargardzkim żurkiem.

Jeszcze przed rozpoczęciem Dnia Pionierów na Rynku Staromiejskim albo w drodze powrotnej z zabawy warto zobaczyć wystawę „Starogród i jego miejsca”. Prezentacja jest na ekspozytorach w Parku Chrobrego – tuż obok placu zabaw. Na planszach pokazane są miejsca znaczące dla miasta i polskich osadników w okresie pionierskim.

Zdjęcie: Tadeusz Surma/archiwum