Aktualności: Kultura

Razem świętowaliśmy Wolność

3 czerwca 2019

Bogaty program miały stargardzkie obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych. W naszym mieście odbyło się wiele wydarzeń nawiązujących do tamtych dni. Atrakcje przygotowano z myślą o mieszkańcach w każdym wieku. Dorośli przypomnieli sobie dawne czasy, a młodzi ludzie mieli niepowtarzalną okazję do poznania naszej wspólnej historii.

Tegoroczne obchody czerwca 1989 rozpoczęły się debatą. Młodzież wzięła udział w wyjątkowym spotkaniu z działaczami ówczesnej opozycji. Do wspólnej rozmowy zasiedli Artur Balazs, Waldemar Gil, Roman Kierys, Jan Kozłowski, Edward Radziewicz, Józef Stachowiak i Mieczysław Ustasiak. Debata „Świadkowie czasu. 30 lat WOLNOŚCI” pokazała, że pewne wartości są ponadczasowe. – Wtedy za głoszenie poglądów politycznych szło się do więzienia. Znamy cenę niewoli, bo my w niej byliśmy. Nie było innej rozsądniej drogi dla Polski, jak spotkanie przy Okrągłym Stole. Dobrze, że dzisiaj o tym mówimy, bo warto na ten temat rozmawiać – mówi Artur Balazs.

W Parku Chrobrego i przy ul. Wyszyńskiego przygotowano interesujące wystawy plenerowe. Plansze przedstawiały historię czerwcowych wyborów. Dzięki materiałom Muzeum Archeologiczno-Historycznego można było zobaczyć akcenty lokalne – m.in. ulotki i plakaty wyborcze, a także unikatowe zdjęcia. Wystawa „Przełom. Czerwcowe wybory” wciąż znajduje się na dobrze znanych planszach w Parku Chrobrego.

Miłośnicy aktywności fizycznej świętowali tę rocznicę na sportowo. Kilkaset osób wystartowało w Biegu Wolności. Uczestnicy pokonali kilka dystansów, a każdy nawiązywał długością do 1989 r. Najmłodszy biegacz miał 1,5 roku, a najstarszy 66 lat. Na głównym dystansie (1989 m x 3) zwyciężyli Agnieszka Wierzbicka i Paweł Szymański. W biegu na 1989 m tryumfowali Agnieszka Paluszkiewicz i Jakub Kubicki, a marsz nordic walking wygrali Sylwia Grzesiak i Dariusz Pietrowicz. Na mecie na zawodników czekały pamiątkowe medale i poczęstunek.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także gra miejska „Stacja końcowa: komunizm, stacja początkowa: wolność”. Do wspólnej zabawy stanęło aż 15 drużyn.

Przez całą niedzielę w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury wyświetlano filmy za 1 zł. Repertuar nawiązywał do tamtych wydarzeń. Można było obejrzeć m.in. „300 mil do nieba” i „Człowiek z marmuru”. Obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych zakończył koncert „POWRÓT – piosenki nie tylko Jacka Kaczmarskiego”. Widzowie wypełnili Teatr Letni do ostatniego miejsca. Z uwagą wysłuchali występów artystów, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali utwory w nastrojowych aranżacjach.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Paweł Zdziech Show foto/MAH w Stargardzie/Tadeusz Surma