Aktualności: Sprawy urzędowe

Remont Książnicy – jest umowa

3 czerwca 2020

Jeszcze w tym miesiącu na plac budowy wejdzie wykonawca gruntownej przebudowy Książnicy Stargardzkiej. Prezydent Rafał Zając podpisał umowę z wykonawcą inwestycji. Spółka hd construction ze Szczecina zmodernizuje oba budynki przy ul. Mieszka I. Wartość całego projektu – zarówno remontu, jak i zakupu nowoczesnego wyposażenia – to ponad 8 000 000 zł. Miasto zdobyło na ten cel prawie 4 000 000 zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

– Książnica już wkrótce zupełnie zmieni swoje oblicze. Będzie jeszcze bardziej dostępna dla mieszkańców w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Placówka stanie się miejscem spotkań i rozwijania pasji stargardzian już od najmłodszych lat – mówi prezydent Rafał Zając.

Zakres prac jest bardzo duży. Wyremontowane będą dachy, pojawi się także nowa elewacja. W środku zostaną zamontowane windy. Dzięki wymianie instalacji: elektrycznej, teletechnicznej, wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania poprawi się komfort oraz bezpieczeństwo pracowników i odwiedzających.

Zmodernizowane zostaną zarówno zabytkowa kamienica, jak i nieco nowszy budynek. Zyskają dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Od strony ul. Mieszka I planowane jest odtworzenie historycznej linii zabudowy. Inwestycja poprawi funkcjonalność placówki. Zwiększy się również estetyka w tej części Starego Miasta.

Wyremontowana Książnica będzie placówką zaangażowaną społecznie. – Nasza biblioteka już dawno przestała być miejscem, w którym wypożycza się tylko książki. To przestrzeń szeroko pojętej edukacji i kultury. Jestem przekonany, że po remoncie w nowoczesnych wnętrzach będzie się działo jeszcze więcej – dodaje prezydent Rafał Zając.

Oprócz gruntownego remontu zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt. Powstanie m.in. Pracownia Kreatywności, w której będzie można rozwijać swoje zainteresowania. W planach jest również organizacja różnorodnych zajęć dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Działalność odnowionej Książnicy to też wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych środowisk. Oferta biblioteki zachęci odwiedzających do dalszego, także samodzielnego rozwoju.

Wykonawca zapowiedział, że chce rozpocząć prace jeszcze w czerwcu. Inwestycja powinna potrwać do końca 2021 roku.

Zdjęcia: UM w Stargardzie