Strona głównaWpisyInneRocznica wybuchu II wojny światowej – zaproszenie

Aktualności: Sprawy urzędowe

Rocznica wybuchu II wojny światowej – zaproszenie

29 sierpnia 2022

Kolejny raz na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym będziemy obchodzić wojewódzkie uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia rozpoczną się 1.09. (czwartek) o symbolicznej godzinie – 4:45. Zainteresowani stargardzianie dojadą na nekropolię przy ul. W. Reymonta 26 specjalnym autobusem MPK.

Na cmentarzu wojennym zaplanowano pokaz świetlno-muzyczny. Obchodom 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej towarzyszyć będzie wojskowa oprawa z salwą honorową. Jak co roku na grobach spoczywających tam żołnierzy zapłoną również znicze. Mieszkańcy okolicy muszą liczyć się z tym, że 1.09. (czwartek) od 4:45 z cmentarza będą dochodzić odgłosy związane z wydarzeniem. Całość powinna zakończyć się około 6:00.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało dodatkowy autobus, który w czwartek (1.09.) o 4:20 wyruszy ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Dalej pojedzie przez ul. S. Wyszyńskiego, ul. Wojska Polskiego i ul. Brzozową. Po zakończeniu uroczystości dodatkowy autobus wyruszy w trasę powrotną z przystanku „Reymonta – cmentarz” do ZCP. Szczegółowy rozkład i wskazówki dojazdu dla mieszkańców osiedli można sprawdzić na grafice poniżej.

Do dyspozycji kierowców będą miejsca postojowe w pobliżu cmentarza wojennego. Autokary i samochody osobowe zaparkują na terenie stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej. Kolejne miejsca znajdują się przy Lasach Państwowych (ul. Wojska Polskiego) i przy Gazowni (ul. I. Łukasiewicza). Dodatkowo kierowcy zaparkują także wzdłuż prywatnych posesji przy ul. Polnej, ul. Boryny i ul. Mokrzyca. We wszystkich lokalizacjach postój będzie bezpłatny.

W ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w pobliżu Bramy Pyrzyckiej (ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego) pojawi się wystawa plenerowa „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”. Ekspozycję przygotował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać przez cały wrzesień.