Strona głównaWpisyDziałania społeczneRozmawiali o SBO

Aktualności: Działania społeczne

Rozmawiali o SBO

9 kwietnia 2019

Możliwość złożenia propozycji przez każdego mieszkańca niezależnie od wieku i obszaru zamieszkania, a także zmiana sposobu weryfikacji głosujących – to tylko niektóre tematy podjęte na konsultacjach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Mieszkańcy poznali propozycje nowego regulaminu. Pojawiły się również sugestie dotyczące przyjmowania i oceny składanych wniosków.

– Stargardzki Budżet Obywatelski to inicjatywa, która mocno wpisała się w świadomość mieszkańców. Efekty są widoczne w każdej części miasta. W dotychczasowych edycjach zgłoszono ponad 400 projektów. Łącznie do realizacji wskazano przeszło 60 propozycji. Do tej pory na inwestycje SBO przeznaczyliśmy już około 10 000 000 zł – mówi Zdzisław Rygiel, sekretarz miasta, przewodniczący Zespołu ds. SBO.
Jeszcze w kwietniu uchwałą w sprawie SBO zajmie się Rada Miejska. Jeżeli dokument zostanie przyjęty, to głosowanie na projekty mogłoby się odbywać w lipcu. Wyniki poznalibyśmy do końca wakacji.

Podczas konsultacji zaprezentowano proponowane zmiany do regulaminu siódmej edycji SBO. To m.in. zniesienie granicy wieku dla zgłaszających inwestycje. Wniosek musiałby być też poparty podpisami 30 osób. Inaczej miałyby też wyglądać karty do głosowania. Wpisać trzeba będzie tylko imię, nazwisko i adres zamieszkania – bez numeru PESEL.

Tradycyjnie miasto podzielone ma być na 6 obszarów: Zachód-Letnie, Chopina, Śródmieście, Stare Miasto, Pyrzyckie, Kluczewo-Lotnisko.

Stargardzki Budżet Obywatelski to zadania wskazane do realizacji przez mieszkańców naszego miasta. Inwestycje dotyczą np. budowy parkingu lub placu zabaw. Inicjatywa rozpoczęła się w 2013 r. i wciąż cieszy się popularnością. We wszystkich sześciu edycjach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy oddali łącznie ponad 60 000 głosów. Spośród zwycięskich propozycji zrealizowano już 45 projektów.

Zdjęcia: Tadeusz Surma/UM w Stargardzie