Aktualności: Sprawy urzędowe

SBO 2022 – masz 10 dni!

16 lipca 2021

Weekend to dobry czas żeby rozejrzeć się po swojej okolicy i zgłosić pomysł do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jest na to czas do niedzieli (25.07.). Projekty najwygodniej zgłosić przez internet – na www.stargard.budzet-obywatelski.org albo skorzystać z formularza w najnowszym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym”. Do każdego pomysłu trzeba też dołączyć listę z podpisami stargardzian popierających zgłoszenie. W tej edycji SBO do dyspozycji mieszkańców jest 2 100 000 zł. Na każdy obszar przypada 350 000 zł, a pomysły na inwestycje muszą mieć wartość do 300 000 zł.

– Z dużym optymizmem i nadzieją ruszamy ze Stargardzkim Budżetem Obywatelskim 2022. Jestem przekonany, że ta długa przerwa zaowocuje jeszcze lepszymi pomysłami na ciekawe inwestycje w całym mieście. Stargardzianie w każdej edycji SBO udowadniają, że są naprawdę bardzo kreatywni i chcą zmieniać naszą wspólną przestrzeń. Widać to również w stale rosnącej liczbie głosujących – mam nadzieję, że i tym razem tak będzie. Serdecznie zachęcam do zgłaszania propozycji – mówi prezydent Rafał Zając.

Swój pomysł do realizacji w ramach SBO może zgłosić każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku. Osoby niepełnoletnie muszą jednak dostarczyć zgodę podpisaną przez rodzica lub opiekuna. Wzór można pobrać ze strony www.stargard.budzet-obywatelski.org i w Urzędzie Miejskim przy ul. S. Czarnieckiego 17. Dodatkowo do każdej propozycji trzeba dołączyć listę z 30 podpisami mieszkańców popierających projekt.

W formularzu należy wskazać nazwę i lokalizację projektu, a także szacowane koszty inwestycji. Propozycje są przyjmowane niezależnie od obszaru, na którym mieszka zgłaszający – każdy może wskazać projekt do realizacji w dowolnym miejscu. Do zgłoszenia można dodać materiały pomocnicze – np. zdjęcia, wizualizacje, mapy. Głosowanie na zaakceptowane projekty odbędzie się w dniach 16-31.08.2021 r. Wyniki mamy poznać do 30.09.2021 r.

Pomysły stargardzian dotyczą np. budowy parkingu, chodnika, ścieżki rowerowej lub placu zabaw. Dotychczas w naszym mieście odbyło się 7 edycji SBO. Mieszkańcy wskazali do realizacji łącznie 74 projekty, oddając na nie w sumie ponad 71 000 głosów. Od 2013 r. pomysły wybrane w ramach budżetu obywatelskiego w Stargardzie pochłonęły 12 000 000 zł.