Aktualności: Sprawy urzędowe

SBO 2023 – powiedz, czego chcesz

27 maja 2022

Mieszkańcy już dziewiąty raz mogą zgłaszać swoje pomysły do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Od 30.05. (poniedziałek) przyjmowane będą formularze z propozycjami inwestycji, które powinny zostać zrealizowane w naszym mieście. Stargardzianie zdecydują, na co chcą wydać aż 2 100 000 zł.

– Budżet obywatelski to bardzo dobre narzędzie. Zwłaszcza, że stargardzianie mają głowy pełne pomysłów i z chęcią zgłaszają swoje propozycje. Na przestrzeni lat działania SBO widać, że w miarę realizacji następnych inwestycji, i tym samym oczekiwań, do akcji włączają się nowe osoby. Zachęcam, żeby rozejrzeć się po swojej okolicy i odważnie wskazać, co jeszcze powinniśmy zrobić w danej dzielnicy – mówi prezydent Rafał Zając.

Do tej pory koncepcje były bardzo różnorodne. To place zabaw, monitoring, boiska, trampoliny, mural, parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, budki dla ptaków i wiele, wiele innych. Od 30.05. (poniedziałek) do 10.06. (piątek) można zgłaszać nieograniczone liczbowo pomysły na kilka sposobów. Najwygodniej oczywiście zrobić to przez internet, klikając tutaj. Dostępne będą również formularze i karty w formie papierowej, a także do pobrania z www.stargard.eu oraz bezpośrednio ze specjalnej strony internetowej SBO 2023.

Swój pomysł do realizacji w ramach SBO może zgłosić każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku. Osoby niepełnoletnie muszą jednak dostarczyć zgodę podpisaną przez rodzica lub opiekuna. Wzór można pobrać ze strony www.stargard.budzet-obywatelski.org i w Urzędzie Miejskim przy ul. S. Czarnieckiego 17. Dodatkowo do każdej propozycji trzeba dołączyć listę z 30 podpisami mieszkańców popierających projekt.

W formularzu należy wskazać nazwę i lokalizację projektu, a także szacowane koszty inwestycji. Propozycje są przyjmowane niezależnie od obszaru, na którym mieszka zgłaszający – każdy może wskazać projekt do realizacji w dowolnym miejscu. Do zgłoszenia warto też dodać materiały pomocnicze – np. zdjęcia, wizualizacje, mapy. Głosowanie na zaakceptowane projekty odbędzie się w dniach 18.07.-5.08. Wyniki poznamy we wrześniu.

Dotychczas w naszym mieście odbyło się 8 edycji SBO. Mieszkańcy wskazali do realizacji łącznie 87 projektów, oddając w sumie ponad 81 000 głosów. Od 2013 r. pomysły wybrane w ramach budżetu obywatelskiego w Stargardzie pochłonęły 14 100 000 zł.