Aktualności: Sprawy urzędowe

Skrzydlaci lokatorzy

15 kwietnia 2020

Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wykonuje termomodernizacje kamienic w całym mieście. Komfort mieszkańców tych budynków się zwiększa. Poprawie ulega także estetyka Stargardu. STBS dba również o najmniejszych – a zarazem bardzo pożytecznych – lokatorów. Na odnowionych ścianach pojawiają się budki lęgowe dla ptaków.

Miejsca lęgowe montowane są na podstawie opinii ornitologów. To budki m.in. dla wróbli, ale także jerzyków i kawek. W modernizowanych budynkach znajdują się również schrony m.in. dla nietoperzy. Skrzydlate ssaki oraz różne gatunki ptaków mogą zamieszkać w otworach dachowych. Zamiast kratek zostały one zabezpieczone specjalnymi tulejami, które stwarzają dobre miejsce lęgowe. Budki i schrony pojawiły się na budynkach przy ul. M. Konopnickiej 28, ul. S. Czarnieckiego 19, pl. Św. Ducha 22 i ul. Wojska Polskiego 78a.

Dzięki takim rozwiązaniom dotychczasowi mali mieszkańcy nadal mogą towarzyszyć ludziom – także po kompleksowej termomodernizacji kamienic. Warto wiedzieć, że nawet tak często spotykany gatunek, jakim jest wróbel domowy, podlega w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Chronione są również nietoperze. To stworzenia pożyteczne – jerzyk lub nietoperz potrafi przez jeden dzień lub jedną noc złowić nawet kilka tysięcy owadów. Na dodatek do ich przysmaków zaliczają się m.in. komary i gatunki określane jako szkodniki roślin.

Zdjęcia: STBS/UM w Stargardzie