Aktualności: Kultura

Stargard historycznym szlakiem

4 września 2020

Przed nami kolejna odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji w sobotę (12.09.) można wziąć udział w wyjątkowej wędrówce po Stargardzie. Liczba miejsc jest ograniczona – w poniedziałek (7.09.) rozpoczną się zapisy przez telefon: 91 480 49 13.

Spacerowiczów poprowadzą doświadczeniu przewodnicy. Wędrówkę zaplanowano szlakiem wielowyznaniowego Stargardu. Na trasie znalazły się świątynie rzymskokatolickie, prawosławne, polskokatolickie, greckokatolickie, a także zbór zielonoświątkowców. Podczas wycieczki poruszony zostanie także temat dawnych żydowskich mieszkańców naszego miasta, o czym opowie Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Przewodnikiem po kościołach będzie z kolei Mirosław Opęchowski oraz duchowni poszczególnych wyznań.

Trzeba pamiętać, że wchodząc do świątyni, należy zasłonić usta i nos. Warto jak najszybciej zapisać się na wycieczkę – ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie organizowane przez powiat stargardzki i MAH to kolejna stargardzka odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa. Projekt powstał z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jego celem jest przede wszystkim edukacja historyczna i kulturalna. Każdego roku w Polsce i innych państwach członkowskich UE odbywają się liczne wycieczki, wystawy i inne wydarzenia – skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Zdjęcie: Julia Chrobocińska