Strona głównaWpisyDziałania społeczneStargard jest niebieski

Aktualności: Działania społeczne

Stargard jest niebieski

1 kwietnia 2022

Setki ludzi, dużo koloru i radości – tak w naszym mieście rozpoczęliśmy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Liczna grupa idąca do Teatru Letniego przez ul. S. Wyszyńskiego i S. Czarnieckiego przypominała, a także uświadamiała stargardzianom, że osoby w spektrum autyzmu są wśród nas. Dzięki zrozumieniu i szerokiej solidarności mogą funkcjonować jeszcze lepiej.

Miesiąc Wiedzy o Autyzmie niesie bardzo ważny przekaz. Osoby w spektrum autyzmu wciąż spotykają się z różnymi reakcjami, ponieważ ich zachowanie często zaskakuje. Bywa ono inne od powszechnie przyjętych norm. Rozmowy na ten temat i coraz szersza edukacja pomagają odnaleźć się w nowych sytuacjach ludziom, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z osobami w spektrum autyzmu. – W Stargardzie każdy może się czuć dobrze i bezpiecznie. Potwierdzeniem tego są reakcje mieszkańców, których spotykaliśmy idąc w drugim już błękitnym pochodzie. Jako miasto cały czas pomagamy naszemu oddziałowi Krajowego Towarzystwa Autyzmu wspierającemu dzieci, ich rodziny, ale i osoby dorosłe. Rozmawiajmy o autyzmie, bądźmy otwarci, tolerancyjni i wyrozumiali – nie tylko w kwietniu – mówi prezydent Rafał Zając.

Stargard udostępnił pod Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy swoje pomieszczenia. Dzieci i młodzież z autyzmem oraz innymi sprzężeniami uczą się, bawią i poznają świat pod czujnym okiem terapeutów stargardzkiego oddziału KTA. Wyremontowaliśmy też jedno z mieszkań w zmodernizowanej kamienicy Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dorosłe osoby z autyzmem w kompleksowo wyposażonym, komfortowym lokalu z trzema pokojami, kuchnią i łazienką uczą się samodzielności pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. – 1 kwietnia zakładając niebieską marynarkę przypomniałam sobie, że pierwszy raz o autyzmie usłyszałam bardzo dawno temu, kiedy jeszcze nie mówiono o tym dużo. Sama dotarłam do literatury i filmów, poszerzyłam wiedzę. Z czasem takich dzieci było coraz więcej, dlatego cieszę się, że w Stargardzie mają profesjonalną pomoc. Zapewniam, że nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby ci ludzie, ale także ich rodziny, mogli dobrze funkcjonować w społeczeństwie – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W całej Polsce żyje około 400 000 ludzi z autyzmem. Kwiecień ma uwrażliwiać na ich potrzeby, uczyć tolerancji oraz akceptacji różnorodności i odmienności rozwojowej. Stargardzki OREW przez najbliższe tygodnie planuje dużo tzw. „niebieskich akcji”. 22.04. (piątek) zaplanowano Bieg dla Autyzmu. Szczegóły wszystkich wydarzeń można znaleźć na Facebooku, klikając tutaj.

Zdjęcia: Paweł Bieg