Aktualności: Biznes

Stargard Miastem Przyszłości

5 marca 2019

Kolejny sukces naszego miasta. Stargard znalazł się na 4. miejscu w prestiżowym rankingu Polskich Miast Przyszłości 2019/2020. Zestawienie zostało opracowane przez „fDi Magazine” – czasopismo należące do grupy Financial Times.

Ranking przedstawia polskie miasta przyszłości. Głównym kryterium są bezpośrednie inwestycje zagraniczne realizowane w danym miejscu. W zestawieniu znalazły się miasta, w których wskaźnik fDi jest największy. Pod uwagę brano także liczbę mieszkańców. – Ten ranking to wypadkowa naszej codziennej pracy. Już od lat Stargard jest miastem potrafiącym rozmawiać z zagranicznymi inwestorami. Mamy w tym zakresie doświadczenie. Nasz zespół od samego początku poważnie traktuje potencjalnych partnerów biznesowych – mówi prezydent Rafał Zając.
Otwartość na inwestorów przynosi wymierne korzyści. – Zdajemy sobie sprawę, że pojawianie się w mieście kolejnych nowych firm, zakładów i fabryk bezpośrednio przekłada się na wysokość zarobków stargardzian. Każda nowa inwestycja powinna być powodem do radości dla nas wszystkich. Wysoka pozycja w rankingu jest miła, ale my pracujemy przecież dla zrównoważonego rozwoju i coraz większego komfortu życia w mieście – mówi prezydent Rafał Zając.

W swojej kategorii Stargard zajął wysokie, 4. miejsce pod względem efektywności kosztowej. Dodatkowe kryteria w tej kategorii to: wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto, cena za litr paliwa, koszt 1m3 zimnej wody, ceny noclegu w hotelach, koszty zakupu gruntów rolnych, a także wskaźnik cen edukacji. Wysoka pozycja Stargardu cieszy, tym bardziej, że został umieszczony w przedziale miast małych – do 100 000 mieszkańców.

Analizie w sumie poddanych zostało 50 polskich miast. Czasopismo „fDi Magazine” należy do grupy Financial Times, czyli wydawcy prestiżowej gazety o gospodarce i finansach. Jak podają autorzy rankingu, Polska w latach 2014-2018 przyjęła ponad 1300 zagranicznych inwestycji. Wskaźnik ten wciąż rośnie. Po raz kolejny w podsumowaniu rankingu zwyciężyła Warszawa. Stargard zajął wysokie miejsce nie tylko w swojej kategorii wielkości, ale także w ogólnym rankingu miast o największej efektywności kosztowej – w obu przypadkach była to 4. pozycja.

Zdjęcie: UM w Stargardzie
2