Aktualności: Kultura

Startują Kaziuki Wileńskie

15 marca 2019

Występy artystyczne zespołów ludowych, loteria fantowa i licytacje – to wszystko i znacznie więcej czeka na uczestników XVII edycji Kaziuków Wileńskich. Impreza wzorowana jest na tradycyjnym jarmarku w Wilnie. Tegoroczne obchody rozpoczęły się biesiadą. Już jutro odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego swoje umiejętności zaprezentują m.in. goście z Litwy.

– Kultura litewska to bardzo ważny element naszej lokalnej tożsamości. Wśród mieszkańców Stargardu jest przecież wielu Kresowiaków. Cieszę się, że dzięki państwu piękne elementy tej tradycji wciąż są żywe. Czerpiemy z nich my wszyscy. Bardzo dziękuję, że raz w roku w sposób szczególny możemy obcować z tą kulturą, pokazując ją również młodym ludziom – mówi prezydent Rafał Zając.
Kaziuki rozpoczęły się kiermaszem. Można było spróbować kresowych przysmaków, w tym czarnego chleba litewskiego. Nie zabrakło rękodzieła, domowych wypieków, miodu i kaziukowych pierników. Zaprezentowano także piękne wileńskie palmy. Kiermasz w Domu Kultury Kolejarza uświetnił występ zespołu ludowego „Pyrzyczanka”.
Podczas tegorocznych Kaziuków zaprezentuje się ponad 100 osób – artystów i wystawców. Organizatorzy szacują, że przez dwa dni z wszystkich atrakcji skorzysta około 2000 ludzi.

Jutro na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury stanie kilkudziesięciu artystów. Po raz kolejny wystąpi zespół ludowy „Rudomianka”. To polska grupa folklorystyczna z Rudominy na Wileńszczyźnie. Swoje umiejętności zaprezentują także tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury. Będą ludowe tańce, śpiew oraz recytacja poezji.

Koncert galowy XVII edycji Kaziuków Wileńskich odbędzie się w sobotę (16.03.) o 11:30 w sali kinowej Stargardzkiego Centrum Kultury. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Godzinę wcześniej – już od 10:30 będzie można zrobić zakupy na kiermaszu. Stoiska zostaną ustawione w holu SCK na parterze.

Zdjęcia: UM w Stargardzie