Aktualności: Działania społeczne

Stop HPV

16 listopada 2021

12-latki ze Stargardu mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV. Rusza profilaktyczna akcja, której celem jest zabezpieczenie dziewczynek przed zarażeniem wirusem prowadzącym do raka szyjki macicy. W ramach działań zaplanowano też spotkania edukacyjne, których celem będzie zmniejszenie zagrożenia zachorowalności na HPV.

Wirus brodawczaka ludzkiego to stan przednowotworowy. Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Województwo zachodniopomorskie plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu raka. Dzieje się tak również dlatego, że świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą śmiertelny wirus HPV wciąż jest bardzo niska.

Aby uświadomić mieszkańców do końca 2022 r. będzie realizowany program „Stop HPV w subregionie stargardzkim”. Ze szczepień może skorzystać ponad 1200 dziewcząt z całego województwa, które w tym i przyszłym roku osiągną wiek 12 lat. Spotkania edukacyjne będą dotyczyły zachorowalności na raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu oraz brodawek narządów płciowych.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się tutaj. Zgłoszenia są przyjmowane tutaj oraz w przychodni NZOZ WIATROW, ul. Niedziałkowskiego 2B/5, Choszczno, tel. 601 529 311.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zdjęcie: www.stophpv.eu/zachodniopomorskie/