Aktualności: Sprawy urzędowe

Straż pilnuje porządku

25 maja 2021

Radni Rady Miejskiej przyjęli informację Straży Miejskiej dotyczącą działań podejmowanych przez tę jednostkę w 2020 r. Oprócz realizowania typowych działań, strażnicy mieli też więcej pracy w związku z pandemią koronawirusa. Te dodatkowe obowiązki to m.in. pomoc osobom przebywającym na kwarantannie i seniorom.

– Rok 2020 był specyficzny. Przez kilka miesięcy obostrzenia związane z pandemią były bardzo rygorystyczne. Wtedy dało się odczuć znacznie mniejszy ruch na mieście. Chociaż działania własne strażników nie odbiegały w tym czasie od normy, to zdecydowanie zmalała liczba zgłoszeń od mieszkańców. W związku z trwającą pandemią pojawiły się również zupełnie nowe obowiązki – mówi Wiesław Dubij, komendant Straży Miejskiej.

W ubiegłym roku strażnicy odnotowali ponad 15 000 zdarzeń – to przeszło 2 000 mniej niż w 2019 r. Zdecydowana większość interwencji dotyczyła porządku publicznego i bezpieczeństwa w komunikacji. Straż Miejska działa w ramach zadań własnych i odpowiada na sygnały mieszkańców. Funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia dotyczące np. bezpańskich lub dzikich zwierząt potrzebujących pomocy. Reagują też na informacje o zakłócaniu spokoju i spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych. Zimą sprawdzali – w trosce o jakość powietrza – czym palą w piecach stargardzianie i pomagali w odpalaniu samochodów.

W związku z pandemią koronawirusa strażnicy zajmowali się również monitorowaniem ograniczeń m.in. w funkcjonowaniu sklepów, punktów usługowych i komunikacji miejskiej. – Jeśli chodzi o mandaty za brak noszenia maseczek to nasi funkcjonariusze nie wystawili żadnego. Skupiliśmy się na pouczaniu i muszę przyznać, że przyniosło to zamierzony skutek – mówi Wiesław Dubij, komendant SM. Strażnicy rozdawali także maski seniorom i zajmowali się dostarczaniem niezbędnych zakupów dla osób starszych i przebywających na kwarantannie.

Straż Miejska działa na terenie całego Stargardu. Do każdego z ośmiu rejonów przydzielony jest dwuosobowy patrol. Służba odbywa się w dni powszednie od 7:00 do 22:00. Przez całą dobę najpilniejsze zgłoszenia dotyczące usterek w mieście przyjmuje też Dyżurny Techniczny Miasta – pod nr tel. 986. W soboty, niedziele i święta porządku pilnuje patrol interwencyjny.

Zdjęcie: UM w Stargardzie