Strona głównaWpisyInneŚwięto Niepodległej

Aktualności: Sprawy urzędowe

Święto Niepodległej

14 listopada 2022

104. rocznicę odzyskania niepodległości stargardzianie obchodzili na różne sposoby. Było tradycyjne nabożeństwo i symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem patriotycznym. Aktywni mieszkańcy licznie wystartowali w Biegu dla Niepodległej i rajdzie rowerowym. W programie świętowania znalazło się coś dla melomanów – koncert w kościele św. Ducha.

W piątkowy (11.11.) poranek spod Bramy Pyrzyckiej wyruszył rajd rowerowy. To właśnie cykliści jako pierwsi rozpoczęli świętowanie. Nieco później pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” oficjalne delegacje złożyły kwiaty. W tym roku pojawiło się tam kilkadziesiąt biało-czerwonych flag. Akcję „104 flagi na 104. Rocznicę Święta Niepodległości” zorganizowała Brygada Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Te wyjątkowe, symboliczne ozdoby wykonały dzieci ze stargardzkich podstawówek i Młodzieżowego Domu Kultury.

W kolegiacie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie świętowanie przeniosło się na Rynek Staromiejski. Tam mali i duzi oglądali wojskowy sprzęt i pojazdy. Był również apel, wręczenie awansów na wyższe stopnie, a na wszystkich głodnych czekała grochówka.

Po południu do Parku Chrobrego przyszli miłośnicy aktywności fizycznej, którzy postanowili uczcić Narodowe Święto Niepodległości na sportowo. W kilku biegach wzięło udział łącznie ponad 150 osób – dorosłych i dzieci. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy medal, a najlepsi odebrali statuetki. Szczegółowe wyniki 5. Biegu dla Niepodległej można znaleźć tutaj.

Na zakończenie świętowana w naszym mieście odbył się wyjątkowy koncert. W kościele św. Ducha „Dla Niepodległej” wystąpił Big-Band Stargard. Orkiestrze towarzyszyła sopranistka Anna Fabrello i Katarzyna Olszewska, która zagrała na organach.

Zdjęcia: Dariusz Górski