Strona głównaWpisyKulturaŚwięto Saperów w Stargardzie

Aktualności: Kultura

Święto Saperów w Stargardzie

17 kwietnia 2019

Szczególne wydarzenie dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Co roku w kwietniu obchodzą święto batalionu, które upamiętnia forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. W naszym mieście stacjonuje 2 Stargardzki Batalion Saperów, który podlega 12 Dywizji Zmechanizowanej.

– Rola saperów w boju jest bezdyskusyjna. Dzisiejsze święto to okazja do złożenia hołdu tym, którzy podczas działań wojennych złożyli najwyższą ofiarę – własne życie. To też szansa na docenienie działań wojsk inżynieryjnych w trakcie pokoju. Ponoszą ryzyko, pomagając ludności cywilnej w sytuacjach trudnych. Życzę wam, aby żołnierskie i saperskie szczęście nigdy was nie opuściło, a pełniona służba była satysfakcjonująca. Sprawne, dobrze wyszkolone wojsko jest dla nas wszystkich gwarantem bezpieczeństwa – za to właśnie wam dziękuję – mówi prezydent Rafał Zając.
Uroczystości rozpoczęły się przy kwaterze sapera na cmentarzu komunalnym. Tam pod pomnikiem Poległych Saperów odbył się apel pamięci. Przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych złożyli kwiaty. Następnie świętowano na terenie Czerwonych Koszar. Podczas zbiórki odegrano hymn Polski i wciągnięto na maszt flagę. O uroczystą oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa. W Święcie Sapera uczestniczyły także dzieci ze stargardzkich przedszkoli. Najmłodszych zainteresował przede wszystkim pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego.

Święto Wojsk Inżynieryjnych, czyli tzw. Dzień Sapera, obchodzone jest od 1996 r. Uroczystość upamiętnia bohaterstwo i poświęcenie saperów poległych w walkach za Ojczyznę. To także okazja do zaprezentowania teraźniejszych osiągnięć. Warto wiedzieć, że w czasach pokoju saperzy zajmują się m.in. wspieraniem ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych. Przeprowadzają ewakuacje, udrażniają koryta rzek, niszczą zatory lodowe. Ich pomoc jest bardzo ważna w sytuacjach kryzysowych.

Saperzy ze Stargardu są także aktywni na innych płaszczyznach, np. wspierając akcje charytatywne. Od 6 lat przy 2 batalionie działa też Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi „Saper”.

Zdjęcia: UM w Stargardzie