Aktualności: Kultura

Świętujmy wspólnie Dzień Pionierów

9 maja 2019

Występy artystyczne, koncerty, Bieg Forsycji i warsztaty pieczenia chleba – to tylko niektóre z licznych atrakcji przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta. W niedzielę (12.05.) na Rynku Staromiejskim odbędzie się festyn z okazji Dnia Pionierów Stargardu. Już po raz trzeci będziemy wspólnie świętować, upamiętniając pierwszych osadników – twórców polskiego Stargardu.

Impreza rozpocznie się o 12:00. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tego dnia na Rynku Staromiejskim wystąpią m.in. Marcin Momot z MDK, chór Chabry i Seniority, Kapela z Naszego Miasteczka, a także stargardzkie przedszkolaki i młodzież ze szkół podstawowych. Będzie można też posłuchać opowieści „O chlebie…” i spotkać się z historykami z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Nagrodzeni zostaną laureaci Międzyszkolnego Konkursu Fotografii i Grafiki Komputerowej pt. „MOI PRZODKOWIE – PIONIERZY ZIEMI STARGARDZKIEJ”.
Miłośników aktywności fizycznej z pewnością zainteresuje sportowa część obchodów Dnia Pionierów. Od 14:00 w namiocie OSiR na Rynku będzie można zapisać się na Bieg Rodzinny i Bieg Forsycji. Dla najmłodszych przygotowano też Bieg Małej Forsycji. Start i meta każdego wydarzenia znajduje się przy Bramie Pyrzyckiej. O 15:30 wystartuje Bieg Rodzinny, 15 minut później rozpocznie się Bieg Forsycji, a o 16:00 rywalizację zaczną dzieci w Biegu Małej Forsycji.

Podczas niedzielnego festynu będzie też można bezpłatnie zwiedzić wystawę „Dzień po dniu…Stargard 1945 – 1989” w MAH. Od 14:00 do 16:00 zakręcimy Stargardzkim Kołem Fortuny. Za poprawną odpowiedź na pytanie dotyczące historii miasta będzie można otrzymać gadżety z logo Stargardu lub sadzonkę forsycji. Ciekawą propozycją są też warsztaty pieczenia chleba połączone z gotowaniem żuru. Z kolei w Parku Chrobrego na mieszkańców czeka ekspozycja plenerowa „Historie torem pisane”.

Szczegółowy program festynu znajduje się w załączniku.