Strona głównaWpisyKulturaSzlakiem wielu wyznań

Aktualności: Kultura

Szlakiem wielu wyznań

14 września 2020

Wędrówką po stargardzkich świątyniach rozpoczęły się tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście. Spacerowicze odwiedzili miejsca ważne dla wiernych różnych wyznań. W rolę przewodników wcielili się Jolanta Aniszewska i Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Na trasie wycieczki były kościoły rzymskokatolickie, prawosławne, polskokatolickie, greckokatolickie, a także zbór zielonoświątkowców. Wspomniano również dawnych żydowskich mieszkańców Stargardu. W oprowadzaniu po świątyniach wzięli udział również duchowni – gospodarze poszczególnych miejsc.

Spacer cieszył się zainteresowaniem stargardzian, którzy chcieli lepiej poznać miasto z nieco innej – wielowyznaniowej – perspektywy. Komentarz przewodników pozwolił na nowo odkryć doskonale znane miejsca. To świątynie odwiedzane regularnie przez wiernych, które na stałe wpisały się w krajobraz Stargardu. Podczas wycieczki nie zabrakło też pytań ze strony uczestników.

Organizatorzy wędrówki to powiat stargardzki i muzeum. MAH przygotowało także inne propozycje z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Mieszkańcy mogą wziąć udział w rowerowej grze miejskiej, a także zobaczyć wirtualną wystawę. Szczegóły tutaj.

Zdjęcia: Jolanta Aniszewska