Aktualności: Działania społeczne

Szykujemy pokoje dla Ukraińców

9 marca 2022

Miasto udostępniło budynek przy ul. Bogusława IV, w którym zorganizowane zostaną miejsca pobytu dla obywateli Ukrainy. Z budżetu Stargardu popłynie też 150 000 zł na dostosowanie tych pomieszczeń, a także m.in. wyżywienie osób uciekających przed wojną. Prace remontowe i wyposażanie pokojów w budynku po sądzie są prowadzone we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce i ukraińskimi wolontariuszami.

– Potrzeba miejsc, w których schronienie znajdą obywatele Ukrainy, stale rośnie. Zaangażowanie samych stargardzian w tę sprawę jest imponujące. Zdecydowana część uchodźców znajduje lokum właśnie w ich domach. Miasto też robi co może, żeby zapewnić jak najwięcej miejsc pobytu. Kilka dni temu w ekspresowym tempie wspólnie z moimi współpracownikami, dyrekcją i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz grupą zaangażowanych ludzi przyjęliśmy w tej placówce ponad 50 osób. Cały czas docierają jednak następne, którymi również chcemy się zaopiekować – mówi prezydent Rafał Zając.

W budynku przy ul. Bogusława IV zorganizujemy w sumie kolejnych 60 miejsc noclegowych. Do dyspozycji będą łazienki, część kuchenna i świetlica. Już ruszyła modernizacja i remont. Miasto finansuje materiały budowlane, przystosowanie obiektu i umeblowanie. Związek Ukraińców prowadzi zbiórkę pozostałego niezbędnego wyposażenia. – Potrzebujemy 2 pralki automatyczne, 3 suszarki bębnowe, 3 kuchenki elektryczne i 5 mikrofalowych, 3 dużych lodówek, 5 czajników elektrycznych, 2 zestawy wypoczynkowe i dużego telewizora do świetlicy – mówi Paweł Pałczyński, przewodniczący stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Sprzęt można dostarczać bezpośrednio do budynku przy ul. Bogusława IV od poniedziałku do piątku od 17:00 do 20:00, a w soboty od 10:00 do 15:00. Wcześniej można też zadzwonić, żeby umówić się na przekazanie darów, tel. 603 440 467.

Trwają intensywne prace nad przystosowaniem pokojów. Pierwsi uciekający przed wojną powinni móc się tam schronić już w połowie marca. Jednocześnie analizowane są kolejne lokalizacje, w których planowane jest przygotowanie następnych miejsc dla obywateli Ukrainy.

Zdjęcia: UM w Stargardzie