Strona głównaWpisyKulturaTajemnica Rycerza z Książnicy

Aktualności: Kultura

Tajemnica Rycerza z Książnicy

3 kwietnia 2019

Ponad 200 cm wzrostu, silna sylwetka wsparta na mieczu i brak rysów twarzy – charakterystyczną rzeźbę stojącą w holu głównym kojarzą wszyscy odwiedzający Książnicę Stargardzką. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym wyjątkowym dziele i jego autorze.

Najnowszy odcinek serialu Skarby Książnicy Stargardzkiej opowiada o Rycerzu. Historia rzeźby sięga lat 70. XX wieku. Jej autorem jest Andrzej Jerzy Gondek. Jego liczne prace można podziwiać w wielu polskich miastach. Stargardzki Rycerz został wykonany w drewnie. Początkowo był częścią wystawy plenerowej, która znajdowała się w Parku Chrobrego. Później przeniesiono go do Książnicy. Trzy inne figury pochodzące z tamtej wystawy nadal można oglądać za Muzeum Archeologiczno-Historycznym przy Rynku Staromiejskim.
Rycerz to interesujące dzieło. Przedstawia postać mężczyzny, jednak jego twarz pozbawiona jest charakterystycznych rysów. Prawa ręka spoczywa na mieczu, a lewa jest wysunięta do przodu na wysokości piersi. Broń, na której wspiera się Rycerz, ma wiele detali. Uważni obserwatorzy dostrzegą m.in. umieszczonego na jelcu orła bez korony.

Tę charakterystyczną rzeźbę można podziwiać w holu głównym Książnicy Stargardzkiej. Ze względu na imponujący rozmiar łatwo ją zauważyć tuż po wejściu. Rycerz ma na swoim koncie występ artystyczny – w 2004 r. został wykorzystany jako postać dementora podczas premiery książki J. K. Rowling „Harry Potter i Zakon Feniksa”.

Wszystkie odcinki serialu Skarby Książnicy Stargardzkiej można znaleźć na facebookowym profilu Książnicy oraz na YouTube.

Zdjęcie: Książnica Stargardzka