Aktualności: Kultura

Twórcy kultury poszukiwani

12 stycznia 2022

Do 31.01. (poniedziałek) trwa nabór wniosków o przyznanie nagród Prezydenta Miasta Stargard dla artystów, twórców i kreatorów kultury. Jak co roku można też zgłaszać uzdolnione dzieci oraz młodzież – mają szansę na stypendium. Kolejna nagroda okolicznościowa trafi również do artysty za całokształt pracy lub jubileusz. Oprócz tego wyróżnione zostanie też wydarzenie kulturalne roku.

Stypendium otrzymają zdolni stargardzianie, którzy nie skończyli jeszcze 26 lat. Takie osoby powinny mieszkać lub kształcić się artystycznie w Stargardzie, a także posiadać udokumentowane osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dziedzinie sztuki. Ważne, by uczestniczyły w życiu kulturalnym miasta. Stypendium to wsparcie finansowe w wysokości od 250 zł brutto do 550 zł brutto – jego wysokość określana jest na podstawie rangi osiągnięć kandydata.

Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia indywidualne lub zespołowe. Mogą je dostać osoby fizyczne, ale też osoby prawne i organizacje pozarządowe, które działają w Stargardzie. Takie wyróżnienia przyznawane są w kilku kategoriach: Młody Artysta (statuetka, możliwość przyznania kilku nagród), Artysta/Twórca (jedna nagroda – statuetka i 7000 zł), Kreator Kultury (jedna nagroda – statuetka i 7000 zł), Ambasador Kultury (jedna nagroda honorowa – statuetka), Wydarzenie kulturalne roku (jedna nagroda honorowa –statuetka), Nagroda okolicznościowa (jedna nagroda za całokształt pracy lub jubileusz – statuetka i 7000 zł).

Nagrody i stypendia są przyznawane z inicjatywy Prezydenta Miasta lub na wniosek m.in. 30 mieszkańców Stargardu, Młodzieżowego Zespołu Doradczego, placówek oświatowych, instytucji, stowarzyszeń i fundacji. Szczegółowy regulamin i wnioski do pobrania można znaleźć tutaj. Dokumenty są przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta (ul. S. Czarnieckiego 17).

Zdjęcie: Paweł Daszkiewicz/archiwum