Strona głównaWpisyEdukacjaW ferie nie ma nudy

Aktualności: Edukacja

W ferie nie ma nudy

26 stycznia 2022

Już za kilka dni młodzi stargardzianie rozpoczną zimowy wypoczynek. Przerwa od nauki nie oznacza jednak braku ciekawych zajęć. Młodzi ludzie z naszego miasta mają do wyboru wiele opcji. Niektórzy biorą udział w półkoloniach, a inni korzystają z pozostałych propozycji dla dzieci i młodzieży w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Coś ciekawego jak zawsze przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Pierwsza propozycja to „Ferie z garncarstwem”. Zajęcia polegają na aktywnej zabawie z gliną. Mogą w nich wziąć udział dzieci w wieku od 8 lat. „Ferie z garncarstwem” zaplanowano na 1, 3, 8 i 10.02. (wtorki i czwartki) o 12:00 w budynku głównym MAH na Rynku Staromiejskim. Bilety są do kupienia w te dni od 10:00.  Wstęp kosztuje 7 zł. Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca zapłacą mniej za udział w zabawie – tylko 5 zł.

„Palcem po mapie” to druga propozycja muzealników. Młodzi odkrywcy wezmą udział w warsztatach na najnowszej wystawie czasowej „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w.”. W zabawie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 6 lat. Zajęcia odbędą się 2, 4, 9 i 11.02. (środy i piątki) w budynku głównym MAH na Rynku Staromiejskim. Początek o 12:00 (bilety do kupienia na miejscu od 10:00). Wstęp kosztuje 7 zł, a dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca tylko 5 zł.

Książnica Stargardzka przygotowała coś zarówno dla tych, którzy chcą wyjść z domu, jak i dla tych, którzy chętniej wybierają rozrywki online. W tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 3. Przez całe ferie od poniedziałku do piątku od 13:00 można pograć w gry planszowe. Zabawa potrwa do 15:30. Tuż po „grach bez prądu” rozpocznie się podwieczorek z bajkami – czyli wspólne oglądanie odcinków „Książnicowego bajkobrania” i kolorowanki.

Na wtorek (1.02.) zaplanowano w Książnicy spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Kolejny wtorek (8.02.) to okazja do wzięcia udziału w warsztatach w oparciu o komiksy. W czwartki (3 i 10.02.) dzieci pobawią się na tabletach, a w piątki (4 i 11.02.) poznają tajniki teatrzyku Kamishibai. Każde zajęcia odbywają się od 11:00 do 13:00. W tych aktywnościach mogą wziąć udział maluchy już od 5 lat.

Kolejna propozycja bibliotekarzy to ferie online dla całej rodziny. Od poniedziałku do piątku o 15:00 na stronie internetowej www.ksiaznicastargardzka.pl oraz na facebookowym profilu Książnicy można wziąć udział w „Podwieczorku z bajkami”. Inna zabawa to „Słoik pełen pozytywnych myśli”. Zasady są bardzo proste. Przez całe ferie każdego dnia do tytułowego słoika (albo jakiegokolwiek innego pojemnika) trzeba wrzucić karteczkę z opisem lub rysunkiem przedstawiającym miłe zdarzenie z ostatnich 24 godzin. Coś od siebie mogą dorzucić wszyscy członkowie rodziny. Na zakończenie warto wspólnie odczytać karteczki i przypomnieć sobie sympatyczne zdarzenia z ostatnich dwóch tygodni.

Jak zwykle bogatą ofertę zajęć przygotowało Stargardzkie Centrum Kultury. Młodzi ludzie potańczą, pośpiewają, poznają tajniki rękodzieła i pobawią się klockami LEGO. Jeszcze do jutra (27.01., wtorek) można się zapisać na warsztaty – więcej informacji tutaj. Nudy z pewnością unikną też uczestnicy półkolonii organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 poćwiczą koszykówkę, zajęcia sportowe będą też w SP nr 3, a w Szkole Podstawowej nr 2 zaplanowano „Ferie na wesoło”, czyli m.in. zabawy ruchowe, wyjścia do kina i warsztaty plastyczne.

Ferie zimowe to również dobra okazja do – pierwszej lub kolejnej – wizyty w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, AquaStar i na lodowisku przy MDK. W te wszystkie miejsca warto zabrać ze sobą Stargardzką Kartę Mieszkańca, żeby zaoszczędzić na biletach wstępu.

Zdjęcie: MAH/archiwum