Strona głównaWpisyInneW intencji ofiar

Aktualności: Sprawy urzędowe

W intencji ofiar

14 kwietnia 2020

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. W związku z epidemią koronawirusa inaczej wyglądały oficjalne obchody tego wydarzenia w naszym mieście. Pod pomnikiem Ofiar Sybiru i Katynia tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Z kolei w internecie Nailah Vitha, stypendystka prezydenta Stargardu, wykonała wyjątkową pieśń. Można jej posłuchać w serwisie YouTube.

Utalentowana mieszkanka naszego miasta wykonała Avinu Malkeinu. To judaistyczna modlitwa, która zawiera błaganie o przebaczenie grzechów i prośby o błogosławieństwo. Pieśń do wysłuchania tutaj. Nailah Vitha zaśpiewała ją w języku polskim.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest co roku 13.04. Tego dnia w 1943 r. Niemcy podali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Zbrodnia katyńska została popełniona trzy lata wcześniej. – W tym wyjątkowym roku chcemy upamiętnić ofiary, które poległy w Katyniu. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za wierność Polsce zapłacili życiem. Na szczęście pamięć nie dała się zgładzić. Naszym działaniem chcemy umożliwić wszystkim oddanie symbolicznego hołdu ofiarom, które zakończyły życie w lesie katyńskim – mówi Małgorzata Flas, dyrektor MDK.