Aktualności: Kultura

W przestrzeni dźwięku

13 września 2021

Za nami pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Soni Spatium im. prof. Marka Jasińskiego. Przez cały weekend w Stargardzie można było usłyszeć utwory mistrza, a przy okazji lepiej poznać jego życie i twórczość. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty w kolegiacie. W świątyni wystąpiła m.in. Orkiestra Camerata Stargard.

Festiwal rozpoczął się otwarciem wystawy w Parku Chrobrego. Na 12 ekspozytorach znalazły się fragmenty utworów prof. M. Jasińskiego, a także jego życiorys i ciekawostki. Wystawę można cały czas oglądać w parku. To dobra okazja, żeby lepiej poznać wybitnego stargardzianina.

Marek Jasiński jest pochowany na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Uczestnicy festiwalu złożyli kwiaty na grobie kompozytora. Z kolei w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego otwarto następną wystawę poświęconą jego życiu i twórczości. Wystąpili tam również uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie, a swoje wspomnienia o mistrzu przywołał dr hab. Szymon Godziemba-Trytek – dziekan Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i uczeń M. Jasińskiego.

Podczas festiwalu w kolegiacie odbyły się trzy wyjątkowe koncerty. Wystąpili artyści z Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej „in terra pax”, Jola Szczepaniak&Jazz Quartet, mezzosopranistka Małgorzata Pańko-Edery, Chór Akademicki im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Orkiestra Camerata Stargard.

Zdjęcia: Paweł Bieg