Aktualności: Sprawy urzędowe

Walczyli o Cukrownię

10 lipca 2020

20 lat temu plantatorzy i rolnicy strajkowali w Cukrowni Kluczewo. Przez 117 dni sprzeciwiali się sprzedaży kapitałowi zagranicznemu m.in. zakładu w Stargardzie. By uhonorować uczestników tamtych wydarzeń, tuż przed wejściem na teren przetwórni uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę.

W spotkaniu wzięło udział wielu gości z całej Polski. Specjalnie na tę okazję do Stargardu przyjechali: Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski.

– Jesteśmy wdzięczni za to, co działo się 20 lat temu. Dzięki rolnikom Solidarności cukrownia wciąż jest jednym z największych producentów w naszym mieście. Dwa ogromne silosy są swoistym symbolem tego wielopokoleniowego zakładu, który na stałe wpisał się w krajobraz przemysłowy Stargardu. Potrzeba ciężkiej pracy rolników i cukrowników, aby te zbiorniki były pełne. Życzę, żeby warunki już zawsze sprzyjały ich wysiłkom. Wierzę, że zarówno odsłonięcie tablicy, jak i nadanie nazwy rondu przyczynią się do zachowania pamięci o tamtych wydarzeniach i przekazania jej przyszłym pokoleniom – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W kwietniu 2020 r. rondo w ciągu ul. W. Broniewskiego otrzymało nazwę Solidarności Rolników Indywidualnych.

Cukrownia Kluczewo rocznie przetwarza aż 1 000 000 ton buraków cukrowych, które dają przeszło 150 000 000 ton cukru. Słodki produkt ze Stargardu ma bardzo wysoką jakość. Trafia do sklepów i producentów żywności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zdjęcia: UM w Stargardzie