Aktualności: Działania społeczne

Więcej niż tylko mieszkania

27 maja 2019

10 lat temu pierwsi lokatorzy odebrali klucze do mieszkań wspomaganych na os. Lotnisko. Dzięki pomocy Stowarzyszenia „Potrzebny Dom” seniorzy zyskali dach nad głową i znacznie więcej – szansę na aktywne życie bez ograniczeń. Te wyjątkowe mieszkania wpływają także na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród osób starszych.

– Tworząc w Stargardzie mieszkania wspomagane chcieliśmy dać szansę tym, którzy już nie pracują, jak i aktywnym zawodowo – mającym w bliskiej perspektywie emeryturę. Dlatego program jest kierowany do osób po 55 r.ż. Ale te domy to znacznie więcej niż tylko mieszkania. Lokatorzy mogą wspólnie spędzać czas w ciekawy sposób, biorąc udział w różnorodnych zajęciach. To również szansa na pokonanie samotności i prowadzenie aktywnego trybu życia niezależnie od wieku i stanu zdrowia – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta, prezes Stowarzyszenia „Potrzebny Dom”.
Lokale są w pełni dostosowane do potrzeb seniorów o różnym stopniu sprawności fizycznej, w tym osób niepełnosprawnych. Jest całodobowy monitoring i system przywoływania, dzięki któremu lokatorzy mogą wezwać pomoc. Mieszkania znajdują się w niskim, jednopiętrowym budynku z windą. Łącznie do dyspozycji osób starszych są 24 lokale jedno- i dwupokojowe z kuchnią i łazienką. Seniorzy korzystają także z terenu zielonego wokół budynku, gdzie pielęgnują własne ogródki i wypoczywają na ławkach.

– 10 lat to jednocześnie dużo i mało. Przez ten czas uczyliśmy się funkcjonowania mieszkań wspomaganych, które w momencie powstania były pewnym eksperymentem. Dziś wspominamy tamte początki, ale też dyskutujemy o tym, co będzie dalej. Chcemy rozmawiać o przyszłości i podejmować działania, by mieszkańcy czuli się tutaj jeszcze lepiej – mówi Jadwiga Dąbrowska ze Stowarzyszenia „Potrzebny Dom”.

Mieszkania wspomagane na os. Lotnisko znajdują się w spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku, ale w centrum osiedla. W bezpośrednim sąsiedztwie są budynki wielorodzinne, plac zabaw, a nieopodal – boisko. Dzięki temu lokatorzy mają zapewnione komfortowe warunki życia. Dodatkowo w budynku działa Klub „Senior +” w ramach którego organizowane są liczne zajęcia sportowe, rehabilitacyjne, wyjazdy, a także zabawy integracyjne – m.in. gry planszowe.

Zdjęcia: UM w Stargardzie