Strona głównaWpisyInneWiosna, ach to ty!

Aktualności: Sprawy urzędowe

Wiosna, ach to ty!

2 kwietnia 2021

Pierwsze cieplejsze dni zachęcają do wyjścia z domu. Ze względu na obowiązujące obostrzenia jest niewiele możliwości spędzenia wolnego czasu w mieście. Nie trzeba jednak zamykać się w czterech ścianach. Stargardzkie parki zachęcają do rodzinnych spacerów. Nawet zwykła przechadzka może być ciekawym doświadczeniem – wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Kilka tygodni temu oczy mieszkańców cieszyły tysiące krokusów w pełnym rozkwicie. Ich piękno trwa jednak dość krótko. W mieście pojawiły się za to już kolejne rośliny. Zarząd Usług Komunalnych posadził różnokolorowe bratki. Oczy przechodniów i spacerowiczów cieszą kwiaty ciemnobordowe, klasyczne – żółte z brązowymi środkami, intensywnie pomarańczowe, fiołkowe i w odcieniu głębokiego, ciemnego fioletu. Można je podziwiać przy Bramie Świętojańskiej, cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła i na skarpie przy ul. Czarnieckiego. Są też w donicach przy tablicy smoleńskiej oraz przy pomniku św. Jana Pawła II.

Powoli rozkwitają też żonkile przy Bramie Pyrzyckiej. Potrzebują jeszcze kilku słonecznych dni, by pokazać się w pełnej krasie. Czujne oko wypatrzy jednak pierwsze intensywnie żółte płatki. Już niedługo dzięki kwiatom odpoczynek na pobliskich ławkach będzie jeszcze przyjemniejszy.

Poszukiwanie wiosny to przygoda dla całej rodziny. Warto pobrać notatnik terenowy, który opracowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Można go znaleźć tutaj. Najmłodsi znajdą w nim ciekawostki przyrodnicze i historyczne, a także zadania – do wykonania podczas spaceru albo w domu. Jego twórcy zachęcają zwłaszcza do odwiedzania miejskich parków – Chrobrego, Piastowskiego, Popiela i Jagiellońskiego.

Nie tylko w parkach można znaleźć coś ciekawego. Na choinkach rosnących przed Stargardzkim Centrum Kultury pojawiły się wielkanocne ozdoby. Przygotowali je uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Na zielonych gałązkach zawisły różnokolorowe pisanki, kurki i zajączki. Każdy może dodać coś od siebie – mile widziane są zwłaszcza własnoręcznie wykonane dekoracje.

Warto wykorzystać wielkanocną przerwę od nauki i pracy, żeby wybrać się na spacer po mieście. To przyjemna forma odpoczynku poza domem, w którym przecież spędzamy teraz tak wiele czasu.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Stargardzkie Centrum Kultury