Strona głównaWpisyDziałania społeczneWspierają od 30 lat

Aktualności: Działania społeczne

Wspierają od 30 lat

28 kwietnia 2022

Stargardzkie koło Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świętuje 30-lecie działalności w naszym mieście. Od 3 dekad dają pracę, pomagają w zdobyciu samodzielności i integrują. Aktywności PSONI na stałe wpisały się w miejski system wsparcia. Stowarzyszenie oferuje swoim podopiecznym kompletne rozwiązania i zaspokajanie potrzeb na wszystkich etapach rozwoju.

– Po tych intensywnych 30 latach możemy z dumą mówić o stargardzkim systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. To pojęcie utrwala się w naszym mieście, ale i w całej Polsce. Dzięki pracy PSONI ci ludzie funkcjonują u nas dokładnie tak samo jak wszyscy stargardzianie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w pełni korzystają z możliwości rozwoju i spełniania swoich marzeń. Najcenniejszym efektem działania koła jest każdy człowiek, który otrzymał realne wsparcie – mówi prezydent Rafał Zając.

Od samego początku na czele stowarzyszenia stał Kazimierz Nowicki. Po 30 latach przekazał przewodnictwo swojemu dotychczasowemu zastępcy – Andrzejowi Sołtykiewiczowi. Uroczystość 30-lecia była okazją do złożenia życzeń, gratulacji i podziękowań za ogrom pracy włożonej we wsparcie i aktywizację stargardzian z niepełnosprawnością intelektualną. Prezydent Rafał Zając wręczył PSONI prezent od miasta – czek na 2000 zł. Podopieczni koła przygotowali występy artystyczne specjalnie na tę okazję. Nie zabrakło wzruszeń i chwili na refleksję. Zaproszeni goście obejrzeli też archiwalne fotografie.

– W naszym mieście każdy człowiek ma szansę poczuć się dobrze. Niezależnie od potrzeb i ograniczeń dajemy możliwości szerokiego rozwoju i samorealizacji. Właśnie do tego od samego początku dążyli członkowie PSONI. Dziękuję za skuteczną, systemową pomoc i gratuluję pięknego jubileuszu. Jednocześnie wciąż widzę ogromny potencjał na przyszłość. Życzę wielu sił i energii do dalszego działania, które miasto będzie wspierało – mówi prezydent Rafał Zając.

PSONI realizuje w Stargardzie kilka ważnych działań pomagających osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Jednym z projektów jest mieszkalnictwo wspomagane, realizowane w budynkach Stargardzkiego Towarzystwa Społecznego. To w nich podopieczni zyskują szansę na większą samodzielność. Rozwijają się też wszechstronnie w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej, a Zakład Aktywności Zawodowej pozwala im na podjęcie pracy. PSONI prowadzi również w naszym mieście Środowiskowy Dom Samopomocy.

Zdjęcia: Paweł Bieg