Strona głównaWpisyInneWspominamy Ludwika Krajewskiego

Aktualności: Sprawy urzędowe

Wspominamy Ludwika Krajewskiego

15 marca 2022

W poniedziałek (14.03.) w wieku 90 lat zmarł Ludwik Krajewski – założyciel i pierwszy dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury (1950-1985), żeglarz, nauczyciel geografii i ceniony pedagog. Pogrzeb odbędzie się w piątek (18.03.) na nowym cmentarzu, po mszy o 10:00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (os. Pyrzyckie).

– Straciliśmy „szefa”, który był dla nas wzorem nie tylko dobrego człowieka, ale przede wszystkim oddanego przyjaciela dzieci i młodzieży. Odejście założyciela Domu przy Portowej 3 jest dla nas niepowetowaną, bardzo bolesną stratą. Rodzinie i bliskim w imieniu kadry i całej społeczności Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie składam wyrazy głębokiego współczucia – mówi Małgorzata Flas, dyrektor MDK.

Ludwik Krajewski urodził się w 1931 r. w Równem na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem ZHP. W 1950 r. założył w Stargardzie Młodzieżowy Dom Kultury. Przez 35 lat – do 1985 r. pełnił funkcję dyrektora tej placówki.

Zgodnie z wolą syna śp. Ludwika Krajewskiego podczas pogrzebu – przy kościele i na cmentarzu – będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc dzieciom z Ukrainy, które przyjechały do Stargardu. Zamiast kupowania kwiatów, uczestnicy uroczystości są proszeni o wrzucenie dowolnych datków do puszek wolontariuszy.

Zdjęcia: MDK