Aktualności: Działania społeczne

Wykurzą nieproszonych gości

15 maja 2019

Choć wiosna jest w tym roku dość chłodna, wielkimi krokami zbliża się lato. Wraz z nim – prócz słońca i wysokich temperatur – pojawią się także komary i kleszcze. Łagodne zimy powodują, że w miastach pojawia się coraz więcej uciążliwych owadów. W Stargardzie zadbaliśmy o to, by ulżyć mieszkańcom w zmaganiach z insektami.

Akcję odkomarzania zaplanowano na lata 2019-2021. Każdego roku pomiędzy kwietniem a październikiem wykonane zostaną cztery opryski. W tych miesiącach owady rozmnażają się najszybciej i są najbardziej uciążliwe dla człowieka. Odkomarzane będą przede wszystkim parki miejskie, a także cmentarze i rowy melioracyjne. Dzięki akcji nie tylko zmniejszy się liczba komarów, ale także meszek i kleszczy. Szczególnie te ostatnie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych- ich ugryzienie może powodować m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Odkomarzanie w Stargardzie będzie wykonane z zachowaniem należytej ostrożności, zwłaszcza w rejonie użytku ekologicznego „Niebieski korytarz rzeki Iny i jej dopływów”. Wszystko po to, by przyroda odczuła jak najmniejsze skutki chemicznych oprysków. Zazwyczaj odkomarzanie wykonuje się rano. Odpowiednio wcześniej mieszkańcy zostaną poinformowani o planowanych opryskach. Aby były skuteczne, muszą być przeprowadzone przy sprzyjającej – suchej i bezwietrznej – pogodzie.

Każdego roku odkomarzanie obejmie teren o powierzchni około 91 ha. Koszt wykonania usługi to ponad 50 000 zł.

Zdjęcie: Policki Zakład DDD