Aktualności: Sprawy urzędowe

Zabawa na cztery łapy

12 października 2020

Za nami kolejna, IX już odsłona festynu „Przygarnij Burka”. Jak co roku wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników czworonogów. Była dobra zabawa dla psiaków i ich właścicieli, ale też okazja do wsparcia Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie.

W rajdzie terenowym stargardzkiej jesieni szukało 12 drużyn mieszanych – uczestnicy poruszali się zarówno na dwóch nogach, jak i na czterech łapach. W ramach wpisowego organizatorzy przyjmowali karmę wysokiej jakości, która również trafiła do schroniska. Uczestnicy zabawy przez godzinę pokonywali kolejne etapy dostosowane do właścicieli i ich pupilów. Na mecie na najlepszych czekały upominki. Wśród nich były także prezenty ufundowane przez miasto.

Pamiątkowe medale otrzymali z kolei zwycięzcy zawodów w nosework. To – jak wskazuje sama nazwa – praca nosem, w której pies ma nie tylko rozpoznaje konkretny zapach, ale przede wszystkim powinien wskazać go opiekunowi. W oficjalnych zawodach używane są trzy zapachy: cynamonu, pomarańczy i goździków. W tej dyscyplinie liczy się czas – im szybciej, tym lepiej.

Na odwiedzających festyn czekała również prof. Monika Niewiadomska. Doświadczona behawiorystka jak co roku odpowiadała na liczne pytania dotyczące wychowywania czworonogów. Monika Niewiadomska od lat prowadzi również zajęcia z dogoterapii i agility – sportu kynologicznego, w którym psy pokonują specjalne tory przeszkód.

Festyn był również okazją, żeby dowiedzieć się więcej o zasadach adopcji czworonogów ze schroniska. Choć co roku wiele psów i kotów z placówki w Kiczarowie zyskuje nowe domy, inne wciąż czekają na swoją szansę. To zarówno duża odpowiedzialność, jak i wyzwanie – o czym można było porozmawiać z doświadczonymi opiekunami.

Organizatorem festynu był ośrodek szkolenia psów Canis Sport.

Zdjęcia: FB/Canis Sport