Aktualności: Kultura

Zajrzyj do Bastei w niedzielę

8 maja 2019

Ciekawa propozycja dla entuzjastów historii. Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Bastei. Muzealnicy czekają na gości w niedzielę (12.05.) od 10:00 do 16:00. Akcja zaplanowano w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W całej Polsce odbędzie się kilkaset wydarzeń kulturalnych.

Tego dnia zwiedzający zobaczą wystawę „Stargard – miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku”. Dzięki eksponatom poznają najwcześniejsze dzieje naszego miasta. Będzie można dowiedzieć się, dlaczego Stargard uznawany jest za jedno z najciekawszych urbanistycznie i historycznie miast na Pomorzu. Na wyobraźnię z pewnością podziała miecz katowski, a także opowieść o wojnie trzydziestoletniej i wielkim pożarze. Z kolei multimedialna strefa zabierze nas w wędrówkę szlakiem 15. południka.
Wystawa „Stargard – miejsce z historią” w interesujący sposób prowadzi przez dzieje miasta. Na czterech kondygnacjach znajduje się łącznie ponad 300 zabytków i 1000 rycin, map, dokumentów, pocztówek i fotografii. Ramy czasowe sięgają średniowiecza, a kończą się na początku XX wieku. Zaczynając od najniższego piętra, poznajemy najwcześniejszą historię Stargardu. Potem kierujemy się coraz wyżej. Na końcu zwiedzający udadzą się w podróż do epoki przemysłowej i czasów I wojny światowej.

Bezpłatne zwiedzanie Bastei odbędzie się z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To największe wydarzenie dla projektów europejskich w Polsce. Już po raz szósty będzie można zobaczyć, zwiedzić i poznać pomysły zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. W ramach akcji zaplanowano ponad 800 wydarzeń w całym kraju. Tegorocznemu weekendowi DOFE towarzyszą obchody 15-lecia członkostwa Polski w UE.

Zdjęcie: MAH w Stargardzie