Aktualności: Sprawy urzędowe

Zaopiekowane cztery łapy

30 marca 2021

Prawie 650 000 zł przeznaczy w 2021 r. Stargard na kompleksowy program opieki nad zwierzętami. Pieniądze trafią m.in. do schroniska w Kiczarowie, ale również wspomogą opiekę nad wolno żyjącymi kotami. Zapewniona jest też pomoc czworonogom, które są poszkodowane w wypadkach.

– Ten program określa na jakich zasadach zapewniamy bezdomnym zwierzętom opiekę w schronisku, w jaki sposób zajmujemy się wolno żyjącymi kotami, czy chociażby jak odławiane są czworonogi bez właścicieli. Dokument wprowadza również obligatoryjną sterylizację i kastrację podopiecznych schroniska. Program określa też, że po trafieniu zwierzęcia do placówki w Kiczarowie, najpierw poszukiwany jest właściciel. Dopiero później w grę wchodzi adopcja – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Radni Rady Miejskiej większością głosów przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2021 r. Dokument, koncentruje się przede wszystkim na psach i kotach, ale swoje miejsce mają w nim również gatunki gospodarskie.

Bezdomne zwierzę potrzebujące schronienia lub pomocy weterynaryjnej przez całą dobę można zgłosić do Straży Miejskiej lub na Policję. Sygnały są przyjmowane też w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.

W Stargardzie opieką są otoczone również koty wolno żyjące. Miasto przekazuje środki m.in. na karmę, ale także zapewnia pomoc czworonogom chorym lub poszkodowanym w wypadkach. Po wyleczeniu koty wracają do miejsc swojego bytowania albo są przekazywane do adopcji. Z kolei bezdomne zwierzęta gospodarskie otrzymują schronienie w jednym z okolicznych gospodarstw rolnych.

W 2020 r. do placówki w Kiczarowie trafiły 273 psy – o ponad 100 mniej niż w 2019 r. 240 opuściło schronisko – 150 psów znalazło nowe domy, a 90 zwierzaków wróciło do swoich opiekunów. Jeżeli chodzi o koty, to w ubiegłym roku na 120 przyjętych do placówki adoptowano 95, a 4 powróciły do domów. Miasto zapłaciło również za szczepienia przeciw wściekliźnie dla 70 czworonogów (35 psów i 35 kotów), a także za zabiegi sterylizacji i kastracji 141 kotów wolno żyjących. W ramach programu realizowane są także działania edukacyjne. Mieszkańcy zyskują dzięki temu wiedzę na temat właściwiej opieki nad zwierzętami i są zachęcani do adopcji czworonogów ze schroniska.

Zdjęcie: FB/Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie