Strona głównaWpisyEdukacjaZawarli polsko-niemieckie przyjaźnie

Aktualności: Edukacja

Zawarli polsko-niemieckie przyjaźnie

16 kwietnia 2019

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie przełamuje bariery kulturowe i językowe. Nauczyciele i uczniowie udowadniają, że nauka języka obcego może być wspaniałą przygodą. Młodzi ludzie z naszego miasta spotkali się z rówieśnikami z Niemiec. Wszystko w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

Projekt był współfinansowany ze środków Deutsch-Polnisches Jugendwerk. Uczniowie mieli szansę na spotkanie z żywym językiem oraz kulturą kraju naszych sąsiadów. Grupa 10 osób pod opieką p. Gabrieli Nikołaj-Pągowskiej – koordynatora projektu i p. Joanny Nowak-Górskiej wyjechała na pięć dni do miasta Elmshorn w okolicy Hamburga. Uczestnicy wymiany spędzili mnóstwo czasu ze swoimi niemieckimi kolegami, budując kontakty, nawiązując przyjaźnie, ucząc się języka niemieckiego i wspólnej historii naszych miast.
Podczas wyjazdu nie zabrakło wspólnego zwiedzania. – Mieliśmy okazję zobaczyć wiele zabytków Hamburga m.in.: tunel pod rzeką Łabą, spichlerze, system kanałów załadunkowych, port, jeden z najpiękniejszych kościołów „Santmichaelskirche” i wiele innych. Prawdziwy zachwyt wzbudziła panorama miasta – mówi Gabriela Nikołaj-Pągowska.

Młodzi ludzie wspólnie uczestniczyli w wykładach, zajęciach budujących zaufanie w zespole, zorganizowano też gotowanie w dwujęzycznych zespołach. Integracji sprzyjały także aktywności sportowe, m.in. nauka wspinaczki, żonglerki i sztuczek cyrkowych. – Niemieccy koledzy i ich opiekunowie bardzo chętnie uczyli się słów w języku polskim. Szczególną trudność sprawiały im wyrazy takie jak „gdy” i „cześć”. Jednak już trzeciego dnia zniknęły bariery językowe i strach przed popełnianiem błędów. Dzięki przyjaznej atmosferze i sympatycznym partnerom projekt przebiegał dokładnie według planu – dodaje Gabriela Nikołaj-Pągowska.

Udział w wymianie był bardzo cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Polscy uczniowie przełamali strach przed mówieniem po niemiecku i na dodatek zawarli nowe znajomości. Poznali też nieco inną kulturę naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki temu projektowi mogli poszerzyć horyzonty i wzbudzić w sobie ciekawość świata.

Zdjęcie: Gabriela Nikołaj-Pągowska