Strona głównaWpisyInneZielone Płuca jak magnes

Aktualności: Sprawy urzędowe

Zielone Płuca jak magnes

14 września 2022

Ponad 150 mieszkańców os. Zachód zjawiło się na plenerowym spotkaniu z prezydentem Rafałem Zającem i jego współpracownikami. Głównym tematem rozmów była planowana przebudowa części wspólnej osiedla. Po modernizacji pojawi się tam zielona przestrzeń do aktywnego wypoczynku, relaksu i sąsiedzkiej integracji. Uczestnicy zobaczyli wizualizacje projektu i dopytywali o szczegóły inwestycji.

– Od dłuższego czasu pracujemy nad tym, żeby w każdej dzielnicy była przestrzeń, w której po południu można odpocząć i spotkać się z ludźmi. Przychodzi pora na os. Zachód. Mamy naprawdę dobry projekt na utworzenie tam deptaka z prawdziwego zdarzenia. Szykujemy miejsce, w którym nasadzimy kilkadziesiąt tysięcy sztuk nowych roślin, zlikwidujemy bariery architektoniczne i wybudujemy wiele elementów małej architektury. Po rozmowach z mieszkańcami Zachodu widzę, że nasza wizja się spodobała, co jeszcze bardziej mobilizuje do realizacji tej przebudowy – mówi prezydent Rafał Zając.

Podczas spotkania mieszkańcy zadawali wiele pytań dotyczących zarówno planowanej przebudowy tej części osiedla, jak i innych zagadnień związanych z korzystaniem z wspólnej przestrzeni. Zainteresowali się zwłaszcza roślinnością na tytułowych Zielonych Płucach, ale również miejscami zabaw dla najmłodszych. Jeden z sygnałów dotyczył braku możliwości dojazdu do klatek dla karetek i wozów straży pożarnej – odpowiedzią jest zaprojektowany szeroki ciąg pieszo-rowerowy, który pomoże w awaryjnych sytuacjach. Dopytywano również o ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami i rodziców z małymi dziećmi.

– Żeby stworzyć dobry projekt, trzeba zrozumieć oczekiwania mieszkańców. Sam przez wiele lat żyłem na os. Zachód, dlatego doskonale znam tę przestrzeń i potrzeby ludzi. To pozwoliło mi przygotować plan przebudowy skrojony na miarę. Warto pamiętać, że to osiedle pod kątem urbanistycznym jest wyjątkowe. W Stargardzie mamy niewiele przestrzeni, do których nie wjeżdżają samochody. Zachód może się z kolei tym cieszyć, więc wykorzystałem to w projekcie. Mam nadzieję, że ta inwestycja po realizacji będzie miejscem, o którym mieszkańcy będą myśleć jak o swoim własnym, o które wspólnie warto dbać – mówi projektant Michał Grzybowski.

Przy fontannie na os. Zachód na ekspozytorach cały czas można oglądać wizualizację planowanej inwestycji. Na kilkunastu planszach pokazane są miejsca, które zupełnie zmienią swoje oblicze. Mieszkańcy zyskają nowoczesną, bezpieczną przestrzeń do spędzania wolnego czasu na różne sposoby. Z Zielonych Płuc skorzystają wszyscy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności.

Zdjęcia: Paweł Bieg