Strona głównaWpisyInneZielony Stargard

Aktualności: Sprawy urzędowe

Zielony Stargard

24 stycznia 2023

Ponad 4000 nowych roślin przybyło w różnych częściach miasta w 2022 r. Nasadzenia uzupełniły miejskie inwestycje. Dodatkowa zieleń pojawiła się również tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa konieczna była wycinka. Drzewa i krzewy sadzimy w przede wszystkim w parkach, na cmentarzach, w pasach drogowych, przy ścieżkach rowerowych i na skwerach.

Tylko w ubiegłym roku w naszym mieście przybyło ponad 570 drzew różnych gatunków i prawie 3500 krzewów. Duża liczba roślin uzupełniła nowo wybudowany fragment obwodnicy północnej. Wzdłuż tej drogi pojawiło się 190 drzew i prawie 2500 krzewów. Kolejne rośliny rosną także w ciągu nowej ścieżki dla rowerzystów na os. Pyrzyckim. Zielono już niedługo będzie również na Park&Ride, gdzie wykonano około 750 nasadzeń. Młode rośliny potrzebują nieco czasu, ciepła i słońca, żeby rozwinąć się w pełnej krasie. Warto o tym pamiętać, oglądając dopiero co ukończone inwestycje.

Zarząd Usług Komunalnych regularnie uzupełnia również zieleń w miejskich parkach, na skwerach i cmentarzach. W ubiegłym roku przybyło tam w sumie ponad 200 drzew i prawie 180 krzewów. To rośliny różnych gatunków, pasujące do wcześniejszych nasadzeń i poprawiające estetykę tych miejsc. Czasem zdarza się, że ze względów bezpieczeństwa – zwłaszcza tam, gdzie występuje starodrzew – niektóre rośliny muszą zostać wycięte. W ich miejsce zawsze pojawiają się nowe. W Stargardzie jest wiele bardzo starych drzew – m.in. w parkach, ale również na terenach cmentarzy. Regularne kontrole i cięcia pielęgnacyjne pomagają utrzymywać je w jak najlepszej kondycji, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zastąpienie ich nowymi roślinami.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/ZUK