Strona głównaWpisyInneZobacz zmieniające się miasto

Aktualności: Sprawy urzędowe

Zobacz zmieniające się miasto

23 lipca 2020

30 lat od pierwszych wyborów samorządowych w Polsce przypominamy, jak w tym czasie zmienił się Stargard. Przechodząc ul. S. Wyszyńskiego można udać się w podróż w przeszłość. To szansa by zobaczyć jak doskonale znane miejsca z upływem czasu zmieniały swoje oblicze. Wystawa znajduje się przy witrynie STBS – w pobliżu przejścia dla pieszych przy pl. Wolności.

„Zmieniające się miasto” to opowieść o budowaniu nowego Stargardu. Nieco starsi mieszkańcy przypomną sobie jak kiedyś – przed remontami i inwestycjami – wyglądały ulice i inne znane miejsca. Młodsi stargardzianie zobaczą z kolei, jak powstawały budynki, które dzisiaj już na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Każda kolejna tablica zabiera nas w inny zakątek Stargardu.

Są zabytki, osiedla mieszkaniowe i tereny przemysłowe. Niektóre obiekty już nie istnieją, a część przeszła gruntowną modernizację. Zmieniało się także otoczenie – ulice, chodniki, parki. Do wielu miejsc jesteśmy dziś już tak przyzwyczajeni, że możemy nie pamiętać, jak wyglądały przed laty. Warto podczas wizyty w centrum znaleźć chwilę i obejrzeć całą wystawę przygotowaną przez Jolantę Aniszewską z Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Dodatkowo na ul. S. Wyszyńskiego można też zobaczyć regionalną odsłonę ogólnopolskiej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność”. Już na początku sierpnia pojawi się też nowa ekspozycja na tablicach w Parku Chrobrego. Tym razem znów przeniesiemy się w czasie, by poznać „Miasto stargardzian” od lat 90. XX w. do 2020 r.

Zdjęcia: UM w Stargardzie