Aktualności: Kultura

Żonkile ku pamięci

25 marca 2021

Po raz pierwszy Stargard weźmie udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To wyraz szacunku dla ofiar powstania w getcie warszawskim, ale także forma upamiętnienia żydowskich mieszkańców naszego miasta. Ruszyły zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne, które odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury.

Zajęcia zaplanowano na sobotę (17.04.). Rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 13:30. W tym czasie uczestnicy wykonają papierowe, symboliczne żonkile. Będą mogli sfotografować się w specjalnym okolicznościowym studio, a także poznają historię przedwojennych żydowskich mieszkańców Stargardu. O 13:00 w miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej Nailah Vitha zaśpiewa po hebrajsku modlitwę Awinu Malkenu. Następnie uczestnicy wydarzenia stworzą symboliczny „ogród pamięci”. Aby zapisać się na warsztaty, wystarczy zadzwonić pod nr 91 834 43 01. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.

Żonkil to symbol szacunku i pamięci o powstaniu, które wybuchło w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Od 2013 r. Muzeum POLIN organizuje w całej Polsce wydarzenia – głównie o charakterze edukacyjnym. Wolontariusze rozdają papierowe żonkile, a akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Rocznica wybuchu powstania jest obchodzona nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach. W przypadku Stargardu to właściwy moment na przypomnienie historii dawnych żydowskich mieszkańców, którzy żyli tutaj przed drugą wojną światową.

Zdjęcie: polin.pl