Aktualności: Kultura

Żonkile, żeby pamiętać

25 listopada 2022

Kolejna odsłona akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w Stargardzie. Tym razem uczniowie klas ósmych posłuchają wykładu Jolanty Aniszewskiej. Młodzi ludzie spotkają się w Stargardzkim Centrum Kultury, a każdy, kto również chciałby wziąć udział w wydarzeniu, może w poniedziałek (28.11.) od 10:00 śledzić relację na żywo na facebookowym profilu Młodzieżowego Domu Kultury.

To ostatni etap projektu realizowanego w naszym mieście przez MDK. W kwietniu w ramach #AkcjiŻonkile na terenie przy ul. Spichrzowej zakwitł symboliczny ogród pamięci. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Miejsce nie było przypadkowe – kiedyś znajdowała się tam synagoga. Również data miała znaczenie. 19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie. W ramach upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia co roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbywają się uroczystości. W Stargardzie #AkcjaŻonkile to również szansa na poznanie historii żydowskich mieszkańców naszego miasta.

Tego samego dnia (poniedziałek, 28.11.) o 12:00 w sali kominkowej MDK (ul. Portowa 3) odbędzie się wernisaż wystawy prac członków koła plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Warto najpierw posłuchać online wykładu Jolanty Aniszewskiej, a później obejrzeć wystawę w MDK.