Strona głównaWpisyInneZUK dba o drzewa

Aktualności: Sprawy urzędowe

ZUK dba o drzewa

28 grudnia 2022

Cmentarz przy ul. T. Kościuszki to największa i najstarsza nekropolia w Stargardzie. Powstał w 1910 r. i jest miejscem pochówku tysięcy osób. Starodrzew rosnący na terenie cmentarza tworzy również ekosystem dla wielu gatunków zwierząt. O stan wiekowych roślin i bezpieczeństwo mieszkańców odwiedzających groby swoich bliskich regularnie dba Zarząd Usług Komunalnych.

W ciągu ostatnich 2 lat ZUK przeprowadził szczegółową inwentaryzację drzewostanu na starym cmentarzu. Na podstawie jej wyników wykonano tzw. cięcia pielęgnacyjne – polegające na usunięciu suchych, uszkodzonych lub chorych fragmentów roślin. Dzięki takiemu zabiegowi drzewa mają lepsze warunki do dalszego wzrostu. Ważne jest również zwiększenie bezpieczeństwa osób odwiedzających tę nekropolię.

ZUK wykonał cięcia pielęgnacyjne na prawie 470 drzewach rosnących na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Wartość wszystkich prac w 2021 i 2022 r. to ponad 280 000 zł. Na ten cel spółka pozyskała przeszło 140 000 zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Zdjęcia: ZUK