Anna-Jagiellonica-Route Blau
Wychodząc z dworca kolejowego kierujemy się ul. Dworcową do ul. Konopnickiej, a dalej na skrzyżowaniu w lewo w ul. Piłsudskiego dochodzimy do ul. Podmiejskiej; mijamy nową zabudowę domków jednorodzinnych, dochodzimy do 3 starych ulic nazwanych os. Kossaka (czyli ulic Kossaka, Chełmońskiego i Matejki). Mijając je po lewej stronie wchodzimy w polną drogę obsadzoną jabłonkami kierując się do Grzędzic. Po prawej stronie widoczne formy polodowcowe tzw. drumliny. W Grzędzicach warto odwiedzić kościół p.w. św. Piotra i Pawła. Znajdują się tam niezwykłe i cenne polichromie z lat 1450-1470. Sama wieś to wieś typu okolnica położona przy linii kolejowej Poznań – Szczecin, została założona w XIII w.
Za kościołem skręcamy w prawo wzdłuż brzegu stawu i dochodzimy do końca wsi. Skręcamy w lewo i przez wąwóz, wśród lasów Puszczy Goleniowskiej dochodzimy do osady Kępa Bukowa k/Cisewa, a dalej do Sowna. Wieś usytuowana jest w Puszczy Goleniowskiej na lewym brzegu rzeki Iny. W średniowieczu należała do zakonu cystersów z Kołbacza. Przy wjeździe od strony Stargardu wznosi się neogotycki ceglany kościół z 1888 r. Za przystankiem PKS skręcamy w lewo kierując się na Strumiany. Jest to mała wieś ulicówka, założona na przełomie XVIII/XIX w., położona w dolinie rzeki Ina, w obrębie Puszczy Goleniowskiej.
We wschodniej części wsi znajduje się XIX-wieczny cmentarz po-ewangelicki. Można tu zobaczyć domy zbudowane w konstrukcji szachulcowej w XIX w. W Strumianach, przez ponad 30 lat, mieszkała znana poetka Joanna Kulmowa. Za Strumianami skręcamy w dukt leśny Puszczy Goleniowskiej, która zaprowadzi nas do Nadleśnictwa Kliniska. Trasa jest dobrze oznakowana i w całości dostępna dla rowerzystów.