Stanisław-Janson-Route Rot im Pyritzer Land

Morzyczyn (Fernbus PKS, ÖPNV) – Kunowo – Wierzchląd – Koszewko (Wall) – Koszewo – die Route geht weiter nach Pyritz.

Sie wurde nach dem Stargarder Stanisław Janson, berühmtem Experten für die Kennzeichnung der touristischen Routen benannt, der 1948-1992 lebte, sich für den Wandertourismus einsetzte und in der Polnischen Touristik- und Landeskundegesellschaft PTTK in Stargard Szczeciński tätig war.

Stargard Mapa Powiatu

Morzyczyn – Zieleniewo są to miejscowości położone na pn krańcu jez. Miedwie piątego, co do wielkości jeziora w Polsce, około 7 km od Stargardu, jest to największe osiedle wczasowo-rekreacyjne na obszarze śródlądzia szczecińskiego. Z przystanku ruszamy w kierunku Stargardu i skręcamy w prawo kierując się na Skalin. Cały odcinek do Koszewa biegnie asfaltem, a droga ciągnie się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Dochodzimy do miejscowości Kunowo. Jest to wieś owalnica z późnogotyckim kościołem p.w. MB Królowej Polski z XV w. oraz neoklasycystycznym dworem w kształcie litery L.. Dalej ruszamy do miejscowości Wierzchląd. Typowa wieś folwarczna z około 1320 roku.

TP2 Kunowo Kościół

Z zabudowań majątku ziemskiego pozostał tylko park z aleją kasztanowców. Dalej podążamy do miejscowości Koszewko. Warto skręcić w prawo ze szlaku, aby zobaczyć pozostałości grodziska z IX i X wieku, obok którego w XIII wieku ukształtowała się osada przekazana Cystersom z Kołbacza. We wsi znajduje się pałac z XIX w., a za nim park z XVIII w. z drzewami pomnikowymi. W północnej części parku, na płaskim szczycie pagórka wznosi się późnogotycki kościół p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z I poł. XVI w. Wracamy do drogi głównej i skręcamy w prawo do Koszewa, które posiada metrykę średniowiecznej osady. Warto obejrzeć zespół folwarczny z okazałym pałacem z 1916 roku i parkiem. Najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości jest gotycki XVI-wieczny kamienny kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z zabytkowym wyposażeniem. Dalej szlak prowadzi równiną stargardzko-pyrzycką do Przelewic i Pyrzyc.
Trasa w całości jest dostępna dla rowerzystów.

TP2 Koszewko Kościół