SIS 2020

Świąteczny SIS z życzeniami

20.12.2020

Serdeczności dla mieszkańców od prezydenta Rafała Zająca, galeria zdjęć z kalendarza miejskiego i relacja z remontu stulecia – grudniowe wydanie SIS jest wyjątkowo ciekawe. Koniecznie trzeba także sprawdzić, jak zdobyć kalendarz na przyszły rok. W tym numerze Informatora można też przeczytać o ścieżkach rowerowych.

W grudniowym SISie znalazły się typowo zimowe tematy. Całe miasto oświetlają tysiące światełek, a MPGK pozostaje w pełnej gotowości do pracy w przypadku opadów śniegu lub mrozów. Również MOPS zwraca teraz szczególną uwagę na potrzebujących – osoby z niepełnosprawnościami, seniorów, a także osoby bezdomne.

Czytelnicy najnowszego wydania zobaczą też galerię zdjęć, które ozdobią kalendarz miejski w 2021 r. Znajdzie się w nim 13 fotografii autorstwa uzdolnionych stargardzian. Jak zdobyć kalendarz? W tym roku trzeba wysłać e-mail. Szczegóły na stronie 5 SIS.

Jak co roku poszukujemy utalentowanych artystów i utytułowanych sportowców. Wnioski o przyznanie nagród, wyróżnień i stypendiów można składać do końca stycznia. Czekamy też na przedsiębiorców, którzy mogą się pochwalić wyjątkowymi produktami lokalnymi. Swoje propozycje mogą zgłaszać do 23.12. (środa).

SIS grudzień 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać

Nowy SIS z inwestycjami

2.11.2020

Czytelnicy listopadowego wydania „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” zajrzą m.in. na plac budowy pływalni OSiR i Stargardzkiego Centrum Nauki. W najnowszym numerze można też przeczytać, dlaczego warto wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca i jakie zmiany w gospodarowaniu odpadów wejdą w życie od stycznia 2021 r.

W najbliższych dniach Informator trafi do skrzynek w całym mieście. Listopadowe wydanie to również przydatne informacje na zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych. Kierowcy sprawdzą, gdzie będą mogli zaparkować, a dla pasażerów MPK jak co roku przygotowano dodatkowe linie i kursy. Wszystkie informacje są na stronach 2-3.

Nowy SIS wypełniają miejskie inwestycje. Trwają intensywne prace na pływalni przy ul. Szczecińskiej 35. Kształtu nabiera również odtworzona kamienica, w której już w połowie przyszłego roku ruszy Stargardzkie Centrum Nauki. Z kolei na parterze nowego budynku mieszkalnego STBS na os. Lotnisko działa żłobek. Prawie 50 maluchów znalazło tam opiekę pod czujnym okiem pedagogów z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Następne mieszkania dla stargardzian powstaną też przy ul. T. Kościuszki. To również inwestycja STBS.

Już prawie 10 000 osób odebrało swoją Stargardzką Kartę Mieszkańca. Jej posiadacze korzystają z atrakcyjnych zniżek – m.in. tylko 40 zł za bilet miesięczny MPK (20 zł ulgowy) i 15 zł za bilet do kina SCK w niedzielę. Mają także pierwszeństwo w przyjmowaniu dzieci do przedszkoli i żłobka. Jak najwygodniej wyrobić SKM można przeczytać na stronie 5.

Od 1 stycznia 2021 r. zmienią się niektóre zasady w gospodarowaniu odpadami. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców prowadzących działalność w budynkach, w których są też mieszkania. W listopadowym SISie są wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Na koniec warto poświęcić chwilę czasu i wziąć udział w wyjątkowym konkursie. W 2020 r. świętujemy 777. urodziny Stargardu. Z tej okazji można złożyć miastu życzenia, które zostaną umieszczone w kapsule czasu. Na autorów 7 najlepszych czekają upominki.

SIS Listopad 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać

Informator z wyborami

10.06.2020

Zasady głosowania na Prezydenta RP, adresy wszystkich obwodowych komisji wyborczych, a także aktualności z życia miasta – najnowszy numer SISu wypełniają przydatne informacje. Warto się z nimi zapoznać. W najbliższych dniach Stargardzki Informator Samorządowy trafi do skrzynek w całym mieście.

Głównym tematem czerwcowego wydania informatora są wybory prezydenckie, które zaplanowano na 28.06. (niedziela). Tym razem wyborcy mogą zdecydować czy głosują tradycyjnie – w lokalu, czy korespondencyjnie. Jak zawsze można również dopisać się do spisu wyborców w konkretnym miejscu, a także pobrać zaświadczenie, które upoważnia do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju lub za granicą. Dodatkowo seniorzy i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wszystkie terminy składania wniosków zarówno w przypadku czerwcowego głosowania, jak i ewentualnej drugiej tury wyborów można znaleźć w najnowszym SISie. W tym numerze publikujemy również adresy obwodowych komisji wyborczych.

W czerwcu rozpocznie się także nabór zgłoszeń do Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Mieszkańcy mogą otrzymać 7 500 zł na wymianę starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Dzięki temu poprawi się jakość powietrza w całym Stargardzie. Do przyznania jest 200 grantów. Dofinansowanie powinno być przeznaczone na likwidację pieców na paliwo stałe, a także zakup nowego źródła ciepła lub podłączenie do miejskiej sieci. Więcej informacji do przeczytania w czerwcowym Informatorze.

Epidemia koronawirusa to trudny czas zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Dla właścicieli lokalnych firm SARL przygotował ofertę pożyczek płynnościowych. Przyjęto już 25 wniosków o taką pomoc. Wkrótce pierwszy 1 000 000 zł trafi do przedsiębiorców z naszego miasta. Z kolei osoby, które szukają pracy, powinny zajrzeć na stronę www.kupujlokalnie.stargard.pl. Znajdą tam aktualne oferty, a także umówią się na bezpłatną konsultację telefoniczną z doradcą.

W najnowszym SISie można również sprawdzić, jak idą postępy prac w obiekcie przy ul. Szczecińskiej 35. Nowa pływalnia nabiera kształtu – dużo dziele się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Kolejny projekt kończy również Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Za kilka miesięcy pierwsi mieszkańcy odbiorą klucze do 24 komfortowych lokali w nowym budynku przy ul. J. Śniadeckiego. Trwa przyjmowanie wniosków od osób, które chciałyby tam zamieszkać. To rozwiązanie dla stargardzian zdecydowanych przekazać miastu dotychczas wynajmowane lokale.

SIS czerwiec 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać

Poradnik na koronawirusa

20.03.2020

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w najnowszym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” publikujemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa. Cały marcowy numer jest poświęcony tej sprawie. Publikujemy m.in. numery najważniejszych telefonów alarmowych, a także apel prezydenta Rafała Zająca do stargardzian.

W najnowszym SISie mieszkańcy znajdą też praktyczne porady związane z bezpieczeństwem – przede wszystkim tak ważną instrukcję mycia rąk oraz zasady właściwego podróżowania. W związku z pandemią koronawirusa inaczej jeżdżą autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. O wszystkich zmianach w rozkładzie można przeczytać w marcowym wydaniu Informatora.

Warto także zapoznać się z numerami alarmowymi. Przez całą dobę pracownicy stargardzkiego sanepidu udzielają mieszkańcom odpowiedzi na pytania i przyjmują zgłoszenia. W tym trudnym czasie trzeba wiedzieć, dokąd udać się po pomoc. Osobom potrzebujących konsultacji z lekarzem rodzinnym udzielane są teleporady – więcej na ten temat także można znaleźć w najnowszym wydaniu SISu.

SIS marzec 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać

Lutowy SIS z nagrodami

20.02.2020

Już w marcu dowiemy się, kto otrzyma tegoroczne nagrody prezydenta Stargardu w dziedzinie kultury, sztuki i sportu. To ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów. Wnioski są przyjmowane do 28.02. (piątek). Między innymi o zasadach przyznawania tych wyróżnień można przeczytać w najnowszym SISie. Niedługo lutowy numer trafi do skrzynek w całym mieście.

W najnowszym „Stargardzkim Informatorze Samorządowym” znalazły się także ważne tematy związane z lokalnym biznesem. Przed nami kolejna duża inwestycja – przeszło 20 ha terenów w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii zostanie kompleksowo dozbrojonych. Wartość projektu to ponad 28 000 000 zł. PPNT przyciąga też nowych inwestorów. Producent konstrukcji stalowych JVP Steel planuje budowę hali, gdzie powstaną nowe miejsca pracy.

W lutowym wydaniu informatora można także przeczytać relację z konferencji „Perspektywy dla Internetu Rzeczy – samorząd przyszłości”. Na spotkaniu w naszym mieście pojawił się prezydent RP Andrzej Duda. Podczas wydarzenia poruszono tematy związane z tzw. Internetem Rzeczy. To koncepcja wykorzystywana w inteligentnych miastach, czyli takich, w których stosuje się technologie informacyjno-komunikacyjne. W Stargardzie przykładem IoT są tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych oraz biletomaty w pojazdach MPK.

Na koniec warto przeczytać zapowiedź oferty Stargardzkiego Centrum Nauki. Ta nowoczesna placówka w kilku działach w atrakcyjnej formie rozbudzi w odwiedzających aktywność i ciekawość świata. Ekspozycja podzielona będzie na strefy kupców, wojów, budowniczych i innowatorów. SCN poszerzy wiedzę z zakresu historii, ale także nauk ścisłych i technicznych.

SIS luty 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać

SKM w nowym SISie

31.01.2020

Najważniejsze informacje o Stargardzkiej Karcie Mieszkańca, bogaty program na ferie, a także laureaci tegorocznej Gali Przedsiębiorczości – pierwszy w tym roku „Stargardzki Informator Samorządowy” jest bardzo ciekawy. Dodatkowo czytelnicy znajdą w nim przypomnienie zasad segregacji odpadów. Ruszył kolportaż styczniowego SISu.

Trwa przyjmowanie wniosków o wydanie Stargardzkiej Karty Mieszkańca. Wystarczy mieć PIT za 2019 r., w którym wpisany jest adres zamieszkania w naszym mieście i wskazany Urząd Skarbowy w Stargardzie. Styczniowy Informator zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tej sprawie. W najnowszym numerze można też znaleźć druk pełnomocnictwa dla dziecka powyżej 18 r.ż., rodzica lub współmałżonka. Wszystkie informacje o SKM są także na stronie www.stargardvita.pl.

Styczniowy SIS to również wspomnienie śp. prezydenta Sławomira Pajora w trzecią rocznicę śmierci. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia S. Pajora dla Przedsiębiorcy Roku. O tym wyróżnieniu oraz o innych nagrodzonych podczas Gali Przedsiębiorczości można przeczytać w najnowszym wydaniu. Warto sprawdzić, jakie są tegoroczne Produkty Lokalne oraz kto z sukcesem zadebiutował na stargardzkim rynku.

Już wkrótce tysiące dzieci w całym mieście rozpocznie zimowy odpoczynek. Podczas ferii w Stargardzie będzie się działo. Oferta jest naprawdę bogata. Coś dla siebie znajdą osoby o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku. Można m.in. potańczyć, podszkolić angielski, wybrać warsztaty rękodzieła albo poznać tajniki gier bitewnych. Wszystkie propozycje do sprawdzenia w styczniowym Informatorze.

W tym miesiącu kolejny raz przypominamy o zasadach segregacji odpadów. Selektywna zbiórka śmieci obowiązuje wszystkich stargardzian od 1.01.2010 r. Nowością jest wprowadzenie frakcji tzw. bioodpadów. W najnowszym SISie czytelnicy znajdą wszystkie informacje na ten temat, a także czytelne grafiki, które ułatwią codzienną segregację.

SIS styczeń 2020

kliknij w okładkę, aby pobrać