Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu

W dniu 28.01.2025 r., Radni Rady Miejskiej w Stargardzie w uchwale nr XI/109/2025 uznali „Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard”, uchwalony uchwałą nr VIII/69/2024 Rady Miejskiej w Stargardzie z dnia 29 października 2024 r. za Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Stargard w rozumieniu art. 3 pkt 9a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Powyższa uchwała jest wynikiem zmiany ustawy z dnia 27 listopada 2024 r.- Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 11 stycznia 2025 roku. Ustawa zmieniająca wprowadziła do ustawy Prawo ochrony środowiska art. 18a, który nakłada na miasta o liczbie mieszkańców równej 20 tysięcy lub większej obowiązek sporządzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Obowiązek ten wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2025 roku.


Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA)

29 października 2024 r., Rada Miejska w Stargardzie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard. Potrzeba przygotowania „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu” (MPA), wynika z kierunków polityki unijnej, tj. Strategii Unii Europejskiej w zakresie przystosowania się do zmian klimatu. Natomiast krajowym dokumentem stanowiącym punkt wyjściowy dla opracowania miejskich planów adaptacji jest Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA 2020).
MPA jest niezbędny aby móc ubiegać się o środki zewnętrzne w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 szczególnie dla zadań związanych z rozwiązywaniem najważniejszych problemów Miasta wynikających ze zmian klimatu, tworzeniem niebiesko-zielonej infrastruktury, prowadzeniem przedsięwzięć ekologicznych oraz działań edukacyjnych dla mieszkańców.

Wdrożenie i realizacja zadań określonych w dokumencie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zwiększenie ochrony przed szkodliwymi skutkami zmian klimatu (np. zmniejszenie skutków wystąpienia wysokich lub niskich temperatur, krótkotrwałych nawalnych deszczy itp.) . Dokument ten będzie uwzględniał długofalowe planowanie i zróżnicowane potrzeby interesariuszy i społeczności lokalnych. Celem nadrzędnym określonym w MPA jest przystosowanie miasta do zmian klimatu z zapewnieniem możliwości zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego. Zmiany w infrastrukturze miejskiej i na terenach zielonych, obniżenie ryzyka termicznego, poprawa warunków mieszkaniowych i inwestycyjnych – to wszystko wpłynie na komfort życia w gminie i ograniczenie ryzyka, które płynie ze skutków zmian klimatu.

Dokument powstał mi.in. na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców i stargardzkich przedsiębiorców. Był poddany konsultacjom społecznym. Uzyskano opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie o nie nakładaniu obowiązku przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

Uchwała XI/109/2025

MPA

Uchwała VIII/69/2024