HomePortfolioActive StargardBlue Trail, Anna Jagiellonka Trail

Blue Trail, Anna Jagiellonka Trail

The blue trail of Anna Jagiellon, 35 km long, of which 19 km runs through the Stargard poviat.

Stargard (Railway Station) – os. Kossaka – Grzędzice – Kępa Bukowa k. Cisewa – Sowno – Strumiany – further through Kliniska Forest District to Szczecin Załom

Stargard Mapa Powiatu

Wychodząc z dworca kolejowego kierujemy się ul. Dworcową do ul. Konopnickiej, a dalej na skrzyżowaniu w lewo w ul. Piłsudskiego dochodzimy do ul. Podmiejskiej; mijamy nową zabudowę domków jednorodzinnych, dochodzimy do 3 starych ulic nazwanych os. Kossaka (czyli ulic Kossaka, Chełmońskiego i Matejki). Mijając je po lewej stronie wchodzimy w polną drogę obsadzoną jabłonkami kierując się do Grzędzic. Po prawej stronie widoczne formy polodowcowe tzw. drumliny. W Grzędzicach warto odwiedzić kościół p.w. św. Piotra i Pawła. Znajdują się tam niezwykłe i cenne polichromie z lat 1450-1470. Sama wieś to wieś typu okolnica położona przy linii kolejowej Poznań – Szczecin, została założona w XIII w.

TP3 Grzędzice Kościół

Za kościołem skręcamy w prawo wzdłuż brzegu stawu i dochodzimy do końca wsi. Skręcamy w lewo i przez wąwóz, wśród lasów Puszczy Goleniowskiej dochodzimy do osady Kępa Bukowa k/Cisewa, a dalej do Sowna. Wieś usytuowana jest w Puszczy Goleniowskiej na lewym brzegu rzeki Iny. W średniowieczu należała do zakonu cystersów z Kołbacza. Przy wjeździe od strony Stargardu wznosi się neogotycki ceglany kościół z 1888 r. Za przystankiem PKS skręcamy w lewo kierując się na Strumiany. Jest to mała wieś ulicówka, założona na przełomie XVIII/XIX w., położona w dolinie rzeki Ina, w obrębie Puszczy Goleniowskiej.

TP3 Sowno Kościół

We wschodniej części wsi znajduje się XIX-wieczny cmentarz po-ewangelicki. Można tu zobaczyć domy zbudowane w konstrukcji szachulcowej w XIX w. W Strumianach, przez ponad 30 lat, mieszkała znana poetka Joanna Kulmowa. Za Strumianami skręcamy w dukt leśny Puszczy Goleniowskiej, która zaprowadzi nas do Nadleśnictwa Kliniska. Trasa jest dobrze oznakowana i w całości dostępna dla rowerzystów.

TP3 Kliniska Lipa